Prof. dr Dragan Hajduković naučnik je u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) u Švajcarskoj, više od dvije decenije. Ministarstvo nauke dodijelilo mu je minule sedmice nagradu za najuspješnijeg crnogorskog naučnika po osnovu posebnog doprinosa nauci u međunarodnim okvirima.
„Vjerovali ili ne, kočničari crnogorske nauke su CANU i državni Univerzitet, ali to je duga priča. Ne samo da sam spreman nego ću tražiti da mi mediji daju prostor; trajno se vraćam u Crnu Goru i mirno posmatranje i ćutanje bi bilo saučesništvo u kočenju crnogorske nauke, a nažalost nije pretjerano reći saučesništvo u zločinu nad crnogorskom naukom. Naravno, CANU treba da postoji. Međutim, članstvo u CANU treba da bude počast, a ne izvor privilegija bez rada. Nigde u svijetu akademici nemaju takve privilegije kao u Crnoj Gori. U Crnoj Gori akademici primaju velike pare samo zato što imaju titulu akademika, dok je, na primjer, u američkoj Nacionalnoj akademiji nauka (NAS) striktno zabranjeno plaćanje titule akademika. I to je duga priča“, naglasio je on.
Hajduković je kako je rekao želi da javno kritikuje Vladu što je CANU nedavno ponovo poklonjen milion i po eura.
„To su bačene pare koje su se itekako korisno mogle upotrijebiti za lansiranje mladih crnogorskih naučnika na međunarodnu scenu. Ako su akademici zaista zasluženo akademici, dakle naučna elita Crne Gore, ne bi trebalo da im bude problem da se kvalitetnim projektima izbore za finansiranje iz međunarodnih naučnih fondova“, ocijenio je on
Prema njegovim riječima dobro je što je Ministarstvo nauke uspostavilo nagradu, da ona postoji zbog vrednovanja nauke u Crnoj Gori.
Međutim, kako smatra, meni više od same nagrade znači licenca za rad Institutu za fiziku, astrofiziku i kosmologiju koja mi je uručena istog dana kada i nagrada. Sada konačno imam razlog da se zavazda vratim u moju Crnu Goru
„Crna Gora nikada neće imati infrastrukturu za skupa međunarodna istraživanja, neće moći da napravi ogroman teleskop ili da lansira satelit sa teleskopom kao ,,Džejms Veb“ koji košta osam milijardi dolara. Naši naučnici moraju odlaziti iz zemlje kako bi se uključili u fundamentalna istraživanja. Zato će im Institut biti od velike pomoći. Njegov rad biće zasnovan isključivo na konkretnim naučnim projektima uz korišćenje stranih laboratorija, teleskopa i satelita i uz finansiranje iz inostranih naučnih fondova“, pojasnio je on.
Na pitanje kako ocjenjuje položaj nauke u Crnoj Gori danas Hajduković je rekao da Crna Gora može biti uspješna u nauci bar toliko koliko u sportu.
„Svjetski uspon crnogorske nauke je moguć jedino uz korišćenje stranih laboratorija i fondova, prije svega fonda ,,Horizont 2020“ sa više od deset milijardi eura godišnje. Ministarstvo nauke zaslužuje pohvalu što je crnogorskim naučnicima obezbijedilo šansu da učestvuju u teškim međunarodnim takmičenjima za finansiranje projekata. Mnoga su nam vrata otvorena i to treba iskoristiti. Međutim, glavna prepreka u iskorišćavanju šanse je unutrašnja organizacija u Crnoj Gori“, istakako je on.
Izvor: Pobjeda