Društvo

Blic: Umjesto doze sa recepta, kompjuteri broje kutije

Umreženi sitem kompjutera Fonda zdravstva, izabranih ljekara i apoteka Montefarma trebalo je da omogućio izabranom doktoru da, kada propisuje lijek pacijentu uvidom na njegovo ime vidi da li je isti potrošio dozu koja je propisana za godinu dana ili pravi zalihe – ali se desila kardinalna greška u sistemu zbog koje bolesnici moraju da plaćaju ljekove.
Blic: Umjesto doze sa recepta, kompjuteri broje kutije
Portal AnalitikaIzvor

Kako piše Blic Crna Gora, ova novina je uvedena nakon što je  bivši ministar zrdravstva Miodrag Radunović genijalno zaključio da je nestašica ljekova u crnogorskim apotekama direktno povezana sa navikom građana da prave zalihe kao i  da ljekove konzumiraju preko doze propisane receptima. Zaštita države od gramzivih građana  je, kao i obično, pogodila one nezaštićene: penzionere sa najnižim penzijama i žrtve tranzicije,  nezaposlene i bolesne građane koji su prinuđeni da kupuju ljekove koji ih održavaju u životu.

Najnelogičniji dio ove brige države za građane je, kako kaže jedna od direktno pogođenih ovom mjerom Nikšićanka Milojka Perović,  što bolesnici nikako ne mogu imati uvid koliko ljekova ih sleduje godišnje a koliko su do sada potrošili, jednostavno kompjuter izabranog doktora kaže da oni nemaju više prava na neki lijek i oni  su prinuđeni da ga kupe.

- Informisanost o pravima paicijenata na ljekove je nula kada su u pitanju ljekovi  sa liste Zdravstvenog fonda , tu je neko zakazao. Da li je to Fond za zdravstvo, Montefarm ili izabrani doktor, ja ne znam . Kompjuteri su u njihovim rukama a nama ljekove daju kako kompjuteri kažu – priča Milojka Perović, nezaposlena građanka slabašnog zdravlja koju  ljekovi održavaju u životu, inače izbjeglica iz Bosne.2212miloja

Ona je u prvoj polovini 2014. godine kada je bila nestašica u apotekama Montefarma kupovala ljekove   “Ranitidin” i “Holestu” koje uzima svakodnevno kao dio terapije . Nakon “otrkića”  ministra  krajem aprila apoteke su bile  snabdjevene, pa se april može  uzeti kao početak  realizacije recepata. I sve je teklo normalno do decembra kada je pokušala da podigne recepte kod izabranog doktora gdje joj je rečeno da ima zabranu.

-Koristim Holesta 20 mg po jedan dnevno a Ranitidin prema izvještaju spec.neuropsihijatra 2 puta dnevno kao podlogu za terapiju koju godinama trošim. Nekoliko puta tokom godine  su mi u apoteci umjesto pakovanja Holesta 20 miligrama dali po dva od po 10 mg, što se u Fondu registruje kao dva pakovanja, a ne piše kolika je doza.. Tako su mi nepravedno oduzeli ljekove i morala sam da ih kupim u privatnoj apoteci po ciejni 3,5 eura po kutiji.  Moraću da kupim  lijek i za prvu polovinu januara. Teško da to moja primanja sa biroa rada mogu izdržati – kaže Milojka. Pored “holeste” Milojka je morala da kupi i  20 kutija “ranitidina” što je oko 36 eura ukupno što za nju nije mala suma.

- I kada sam dobijala recepte za ranitidin za dvije  kutije, treću sam uvijek kupovala jer je u pakovanju 20 tableta a ja lijek uzimam dva puta dnevno – kazala je ona.

Slično će se dogoditi sa mnogim ljekovima koji su pakovani u dozama - bromazepam 1,5mg, ili tri i 6 miligrama – kompjuteri broje kutije a ne miligrame kako se inače ljekovi mjere i doziraju.

-Često je pacijent spriječen da tačno u određene datume u mjesecu podigne recepte, a ljekova uvijek, ili češće nema, pa dolazi do lufta kada se mora lijek kupiti dok se ne nabavi u Montefarm apoteci - navela je na kraju pacijentkinja dodatnu muku bolesnika.

Portal Analitika