Društvo

Vlahović: Fakulteti nijesu tražili intervenciju Vlade

Ekonomski i Filozofski fakultet nijesu do sada od Vlade tražili uključivanje u eventualno razrješavanje problema na tim univerzitetskim jedinicama, kazala je ministarka nauke, Sanja Vlahović.
Vlahović: Fakulteti nijesu tražili intervenciju Vlade
Portal AnalitikaIzvor

Ona je danas, na sjednici Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, na kojoj je obavljeno kontrolno saslušanje o aktuelnoj situaciji na Univerzitetu Crne Gore (UCG), kazala da se Vlada može uključiti u eventualno rarješenje problema na univerzitstkim jedinicima ukoliko dođe do ugrožavanja javnog interesa i potrebe.

» I ranije, ne samo otkad ja koordiniram Ministastvomn prosvjete, UCG, niti Ekonomski fakultet ni Filozofski fakultet nijesu Vladi dostavili nikakvu inicijativu za uključivanje u eventualno razrješavanje problema, što bi u nekoj mjeri Vladi dalo osnovu da se na neki način uključi«, kazala je Vlahović.

Ona je objasnila da se Vlada, pitanjima unutrašnje organizacije UCG nije bavila, niti se, kako je dodala, bavila odnosom UCG prema Ekonomskom fakultetu. »Iz razloga što to nije naš domen nadležnosti i to spada u domen autonomije UCG i organa koji njime upravljaju«.

»Vlada nikada nije bila u prilici, niti ima priliku da učestvuje u izboru dekana, pa čak ni u izboru rektora. Vlada je na ranijim sjednicama razmatrala stanje na UCG, ali sa aspekat budžeta«, rekla je Vlahović.

Poslanik Pozitivne Crne Gore, Srđan Perić, koji je jedan od podnosilaca zahtjeva za kontrolno saslušanje, objasnio je da je inicijativu podnio zbog razrješenja dekana Ekonomskog fakulteta Milivoja Radovića, i situacije koja je nastala nakon toga.

On je kazao da je iznenađen što se niko od sadašnjih i bivših čelnika sa Ekonomskog fakulteta i Rektorata nije odazvao njegovom pozivu da prisustvuje današnjem saslušanju.

»To baca jednu vrlo neobičnu situaciju- ako ste alarmirali studente, medije, ako je cijela javnost dignuta na noge, da kada imate mehanizam da se čuje vaš glas, da se sučele mišljenja da su izostale obje strane«, rekao je Perić.

On je pitao da li su ministarstva u saznanju da je bivši ministar prosvjete Slavoljub Stijepović od Radovića tražio da upiše dodatne studente na Ekonomskom fakultetu iz kvote samofinansirajućih studenata, kao i da li je bilo sličnih zahtjeva prema drugim fakultetskim jedinicama.

Poslanica Demokratskog fronta (DF), Jelisava Kalezić, smatra da je odnos prema mladim saradnicima UCG sveden na »ogoljeni cinizam i eksploataciju«.

»Ljudi koji imaju sve uslove da budu birani u zvanje docenta dobili su otkaze, jer iz nekih razloga proceduralnih, nategnutih, pogrešnog Statuta UCG, koji nije usklađen sa Zakonom, svedeni su na saradnika - bez radnog odnosa, staža, zdravstvenog i penzijskog osiguranja«, ukazala je ona.

Kalezić je ocijenila da je to najveći indikator dubine krize UCG, mnogo veći nego nedostatak novca.

Branka Bošnjak iz DF-a, pitala je da li je Ministarstvo nauke upoznato da se sa najvećim dijelom saradnika koji su ostali bez posla sklapa »kvazi ugovor koji je suprotan Zakonu o radu«, navodeći da je veći broj saradnika na Filozofskom fakultetu pristao na te uslove.

Ona je pitala i zašto je Vlada naložila da se Statut UCG donese do kraja godine, navodeći da je Zakonom o visokom obrazovanju predviđeno rok od pola godine da se usklade podzakonski akti sa tim Zakonom«.

Bošnjak je interesovalo ima li Ministarstvo nauke informaciju zašto Upravni odbor Univeriteta Crne Gore neće da raspiše konkurs za izbor novog dekana na Ekonomkskom fakultetu.

Predsjednica Odbora, Branka Tanasijević, pitala je ministarku koliko će usvajanje Izvještaja o refernciranju uticati na prevazilaženje problema neusklađenosti problema obrazovanog sistema sa tržištem rada.

Poslanica Socijaldemokratske partije, Draginja Vuksanović, kazala je da osoba koja je tumačila Stutut UCG, u dijelu koji se odnosi na saradnike, »ili je zloupotrijebila službeni položaj ili je pokazala neznanje«.

»Kriterijumi za izbor u zvanje su jedno i u tom dijelu se UCG može, pošto ima autonomiju, pozivati na Statut i Zakon o visokom obrazovanju. Ali pitanje radno pravnog statutusa zaposlenih na UCG, to je pitanje Ustava«, objasnila je ona.

Predsjednik Asocijacije saradnika UCG, Predrag Raković, kazao je da ta organizacija nije imala komunikaciju sa Rektoratom. »Svaka naša inicijativa, svaki naš zahtjev, svako naše pitanje je ostalo bez odgovora«.

On je rekao da su više puta ukazivali na problem sa Statutom UCG.

»Želim da vas pitam, u Zakonu o visokom obrazovanju imate termin ugovor za saradnika-je li to institut ugovor o angažovanju ili neki ugovor po Zakonu o visokom obrazovanju«, naveo je Raković.

Saradnica na programima u Centru za građansko obrazovanje, Mira Popović, kazala je da ih u toj nevladinoj organizaciji, pored situacije ne Ekonmskom fakultetu, brine i novi Statut kao i kvalitet visokog obrazovanja u odnosu na tržište rada.

Predsjednik Vijeća studenta Filozofskog fakulteta, Nikola Vujačić, pitao je ministarku kada će biti poboljšani uslovi na Filozofskom fakultetu i na fakultetu u Beranama, kao i kada će da neko preduzme odgovornost na sebe i poboljša uslove na tim univerzitetskim jedinicama.

Vlahović je objasnila da svaka visokobrazovna institucija prolazi iste procedure, pojašnjavajući da nema razlike između državnog i privatnog fakulteta kada je kvota u pitanju.

»Povećanje ili smanjenje broja na jednom fakultetu, ne povlači za sobom mogućnost da drugi nekontrolisano upišu te studente«, navela je ona.

Odgovoarjući na pitanje zašto nije raspisan konkurs za novog dekana Ekonomskog fakulteta, Vlahović je ponovila da to spada u autonomiju UCG.

Pomoćnica ministra prosvjete, Mubera Kurpejović,
objasnila je da je odnos saradnika na UCG definisan u Zakonu o radu, navodeći da se ugovor zaključuje najmanje na godinu.

Ona je rekla da obraćanja Ministarstva prosvjete da se razmotre molbe studenata za dodatnim upisom nije bilo, pojašnjavajući da Upravni odbor UCG donosi odluku o upisu, na prijedlog univerzitetskih jedinica.

Portal Analitika