
Naime, istraživanje je pokazalo da te promjene mogu za trećinu da smanje rizik od demencije.
- Muškarci između 45 i 59 godina koji imaju dobar rezultat u barem četiri od tih pet kategorija imaju 36 odsto manji rizik od kognitivnog propadanja, te 36 odsto manji rizik razvoja demencije u odnosu na one čija je ocjena loša, navodi se u britanskoj studiji koja je sprovođena punih 30 godina.
Inače, demencija pogađa jednog od troje ljudi u dobi iznad 65 godina.
Istraživanje je naručila grupa „Age UK“, a rukovodilac je bio Jan Diri sa Univerziteta u Edinburgu. Njegovo istraživanje zasnovano je na Anketi o mentalnom zdravlju kojom se mjere sposobnosti svakog 11-godišnjaka u Škotskoj od 1947, a podaci su izuzetno vrijedni naučnicima.
Diri je odabrao među 70.000 djece podvrgnute testovima 1947, koji su sada bili 70-godišnjaci i uporedio rezultate s profilima njihovog načina života, zdravlja i genetike.
Kerolajn Abrahams iz „Age UK“ kazala je da je istraživanje prilika koja se pruža jednom u životu „da se razumije kako se kognitivne sposobnosti mijenjaju kroz život i kroz starenje“.
- Iako još nema lijeka ni načina da se izliječi demencija, ovi dokazi pokazuju da postoje jednostavni i učinkoviti načini da se rizik smanji. Što je još važnije, promjene koje su potrebne da bi nam se mozak održao zdravim već su dokazane kao dobre za srce i ukupno zdravlje - rekla je Abrahams.
Foto: Index (index.hr)