Tim istraživača je do ranih faza polnih ćeija stigao uzgajanjem matičnih ćelija u posebno kontrolisanim uslovima tokom nedjelju dana, a zatim su sličnu tehniku primijenili na ćelijama kože odraslih ljudi, koje su "pretvorili" u spermatozoide i jajne ćelije.
Njihov uspjeh znači da bi u budućnosti ljekari u borbi protiv sterliteta mogli da sintetišu polne ćelije koje imaju isti genetski materijal kao pacijenti.
Dobijene ćelije imaju potencijal da se razviju u zrele spermatozoide i jajne ćelije, mada to još nije izvedeno u laboratorijskim uslovima.
Sljedeći korak je ubacivanje ranih faza polnih ćelija u jajnike eksperimentalnih miševa, što će pokazati da li sazrijevanje ćelija može da se očekuje u organizmu pacijenata.
Tim koji predvodi Azim Surani pokušao je sa nekoliko različitih pristupa prije nego što je pronašao način da u kratkom roku dobije željene rezultate.
"Sve se odvija nevjerovatno brzo. Sada možemo da prikupimo matične ćelije i kada ih smjestimo u odgovarajuće uslove, dobijamo primordijalne polne ćelije za pet do šest dana", rekao je Surani.
Nekoliko timova naučnika se bavilo sličnim istraživanjem u prethodnih 15 godina, ali niko dosad nije postigao uspjeh sa sintetisanjem ljudskih polnih ćelija.
Inače, britanski zakoni zabranjuju korišćenje vještačkih spermatozoida i jajnih ćelija u terapiji parova koji imaju problem sa sterilitetom.
Ukoliko dođe do promjena, ovo istraživanje bi mnogima omogućilo da u procesu vještačke oplodnje koriste sopstveni genetski materijal.
Izvor: b92.net