Abiznis

ODGOVOR: Od par stotina miliona eura prometa državi ostavljate svega 5,5 miliona

Uvaženi predstavnici pet privrednih društava koja se bave priređivanjem kladioničarskih igara na sreću (LOB COMPANY, DOO BONUS, DOO MILTIMAT, DOO FUN FUN, DOO NOTORNO), nadam se da ćemo se ovog puta bolje razumjeti.
ODGOVOR: Od par stotina miliona eura prometa državi ostavljate svega 5,5 miliona
Portal AnalitikaIzvor

Prvo i osnovno, iz Vašeg reagovanja bi se moglo zaključiti da "osnivači i vlasnici privrednih društava koja se bave priređivanjem igara na sreću kao djelatnošću od javnog interesa", kako insistirate da Vas nazivamo, posluju na ivici rentabilnosti i da će Vam dodatno oporezivanje dobitnih tiketa  u visini od 15 odsto zajedno sa ulogom toliko "zagorčati život" da ćete morati da ugasite djelatnost i otpustite 3.000 radnika. Ja ostajem pri stavu da je to- pretjerivanje. U ovom konkretnom slučaju potpuno je jasno je ko je novim zakonskim rješenjem najviše diskriminisan u trouglu država- priređivači igara na sreću- igrači. Ovim se ne povećava iznos poreskih obaveza koje treba da plaćate državi, ali će vam, pošto će igrači nesumnjivo naći "rupu u sistemu" da izbjegnu oporezivanje dobitnih tiketa, opasti promet, a samim tim i dobit.

Da se ne lažemo, da sam na Vašem mjestu i mene bi zaboljelo smanjivanje dobiti, pošto je djelatnost od javnog interesa kojom se bavite izuzetno profitabilna, a moguće i najprofitabilnija u Crnoj Gori. Da nije tako, ne bi kladionice nicale na svakom ćošku. Radili smo mini anketu među zaposlenima u kladionicama koji su nam kazali da im deset godina nijesu povećavane zarade, tako da su troškovi plata u odnosu na dobit koju ostvarujete minorni.

Pošto ste tražili podatke, drsko i neprimjereno me proglašavajući nekompetentnim na šta mi ne pada na pamet da Vam odgovaram, podaci su sljedeći- 2013. je ukupan poreski zahvat države od svih priređivača kladioničarskih igara na sreću iznosio 5,5 miliona eura, što je nedopustivo malo u odnosu na godišnji promet u kladionicama od par stotina miliona eura. Možda Vi mislite da ovo nije veliki novac, ali ovogodišnji budžet Ministarstva prosvjete iznosi 137,5 miliona, a Ministarstva rada i socijalnog staranja 70,5 miliona.

U pravu ste da predlog zakona o igrama na sreću parlamentu nije dostavilo Ministarstvo finansija iako mu je to zakonska obaveza, a razloge zašto to nije urađeno ste sami naveli u reagovanju i tome nemam šta da dodam. Zaboravili ste da pomenete da je predlog zakona usvojen u parlamentu uoči Novogodišnjih praznika, većinom glasova prisutnih poslanika.

Nije tačna vaša tvrdnja u reagovanju da je zakon stupio na snagu 1. januara, iako nije objavljen u Službenom listu. Zakon, da bi stupio na snagu, mora biti objavljen u Službenom listu i ne može se primjenjivati retroaktivno. Uobičajeno je da zakon stupi na snagu danom objavljivanja u Službenom listu, ili sedam dana nakon objavljivanja.

Nemam dilemu da će država i u narednom periodu naći načina da Vas dodatno oporezuje, a to što predloženo rješenje koje podrazumijeva oporezivanje dobitnika zaista ne postoji nigdje na svijetu i nije najsrećnije formulisano ne daje Vam za pravo da se prikazujete kao žrtve, jer Vam u to niko neće povjerovati.

Bez namjere da nastavljam polemiku, srdačno Vas pozdravljam i želim Vam uspješnu 2015. godinu.

Siniša Goranović

novinar Portala Analitika

Portal Analitika