Ministar kaže da u novu godinu ulazimo sa većim nivoom fiskalne konsolidacije i održivosti, ali i sa finansijskom i makroekonomskom stabilnošću.
Osmog februara će biti dvije godine otkad je Vlada uvela krizni porez i zarade od 480 eura oporezovala po stopi od 9 odsto, a sve iznad toga sa 15 procenata. Stara je vijest da će krizni porez ostati i u 2015., ali je novo da će i dalje smanjivati dok ga ne ugase.
„Nijesmo ga u cjelini ugasili jer kalkulišemo između potrebe za konkurentnom fiskalnom politikom i održivošću javne potrošnje. Tako da mislim da će se trend nastaviti, da ćemo krizni porez smanjivati“, kazao je Žugić.
Osim zahtjeva za uvođenje novog krivičnog djela – sankcionisanja isplaćivanja zarada na ruke, Ministarstvo će izaći i sa novim – reprogramom javnih prihoda.
„Da ne bi ugušili zdrave i potentne kompanije, mi smo planirali i novu uredbu koju će donijeti Vlada nakon što se usvoji Krivični zakonik kojom ćemo dati šansu solventnim, a nelikvidnim kompanijama, kompanijama koje imaju potraživanja od javnog sektora i kompanijama koje imaju kredibilan biznis plan. To su tri ključna pravca da podržimo eventualni reprogram javnih prihoda, ali ne kao pojedinci već kroz komisiju koja će cijeniti sve elemente potencijalnog reprograma, a time i sačuvati kompanije koje imaju potencijala za oporavak“, kazao je Žugić.
rtcg.me