U rezultatima istraživanja, objavljenim u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, istraživači sa univerziteta Stenford i Kembridž otkrili su kako analizom lajkova na Fejsbuku (Facebook) računar može precizno da procijeni nekoliko aspekata ličnosti. Bolje čak i od rodbine i prijatelja ispitanika!
Oko 86.000 dobrovoljaca ispunilo je upitnik sa sto pitanja, koristeći aplikaciju MyPersonality - alat razvijen u centru Psyhometrics pri Kembridžu, i omogućili pristup svojim lajkovima. Koristeći prikupljene podatke, istraživači su odredili koji lajkovi najbolje korespondiraju svakom od velikih pet osobina ličnosti: ekstrovertnost, prijatnost, savjesnost, emocionalna stabilnost i intelekt. Nakon što su dali odgovore, ispitanici su dobili priliku i da kraću verziju testa proslijede prijateljima, kako bi ih ocijenili. Oko 17.600 ljudi ocijenila je po jedna osoba koja ih poznaje, oko 14.400 – po dvije. Pokazalo se da bliskost nije mogla da se nosi s hladnom i proračunatom statističkom analizom. Što je više lajkova imala, to je računar bio bolji u procjeni. S deset lajkova, bolje procjenjuje od kolega s posla; sa 70 lajkova - bolje od prijatelja ili cimera, sa 150 - više od braće, sestara i roditelja, a s 300 - bolje od supružnica.
Po procjeni autora istraživanja, prosječni korisnik Facebook-a lajkuje 227 stranica, iako Social Bakers tvrdi kako je globalni prosjek 40.
Studije poput ove pokazuju kako velike količine podataka i učenje za mašinama potencijalno nude preciznost kakvu će ljudski um teško dostići. Problem je jedino što računar ne može da otkrije motive zbog kojih smo nešto lajkovali, niti jesmo li zaista takvi kako lajkovi pokazuju, ili je to tek znak kakvi bi željeli da budemo.
Izvor: T portal (tportal.hr)