Podsjećamo, Marković je kazao da je vrlo zadovoljan radom javnih izvršitelja i dodao da se broj neizvršenih presuda osjetno smanjuje.
Međutim, Gošović navodi da se u primjeni zakona, već mjesecima građanima kojima se preko računa isplaćuju socijalna i dječja davanja, zarade, naknada zarade i penzija, nakon donošenja rješenja o izvršenju blokiraju sredstva u cjelini i sprovodi naplata, iako to ne bi trebalo da bude dozvoljeno.
“Podsjećam Vas da su, saglasno članu 102 Zakona o izvršenju i obezbeđenju, od izvršenja na novčanim potraživanjima izuzeta primanja po osnovu socijalne i dječje zaštite. Takođe, saglasno članu 103 istog Zakona izvršenja na zaradi, naknadi zarade i penziji mogu se ograničiti i sprovesti do iznosa od polovine tih primanja, dok se na minimalnoj zaradi koju prima izvršni dužnik izvršenje može sprovesti do iznosa od jedne trećine te zarade”, navodi se u Gošovićevom pismu upućenom ministru Markoviću.
Poslanik SNP-a je istakao da Ministarstvo pravde mora da zaštiti građane od ovakvog načina primjene zakona od strane javnih izvršitelja i poslovnih banaka.
“Ko je odgovoran za ovakvo kršenje zakona na štetu građana i njihovo maltretiranje od javnih izvršitelja, do poslovnih banaka i sudova. Da li je ovo naš doprinos vladavini prava u službi građana, do koje nam je toliko stalo”, upitao je Gošović.
On je podsjetio i da na dnevnom redu vanredne sjednice Skupštine, koja će biti održana 26. januara, neće naći Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o izvršenju i obezbeđenju, a riječ je o Vladinom prijedlog koji se u skupštinskoj proceduri nalazi od 14. oktobra 2014.godine.
“Zato gospodine ministre, građani na čijoj strani je zakon čije odredbe se ne primenjuju, očekuju od Vas odgovor kada će prestati ugrožavanje njihovih životnih prava. Odgovor na ovo pitanje ne može više trpjeti odlaganje, jer niko u ovoj državi nema pravo da se na ovakav način odnosi prema zakonom utvrđenim pravima građana. I na kraju, gospodine ministre, svakako stoji Vaša ocjena da ono što se potroši mora da se plati, ali pri svemu tome ne bi smo smjeli zaboraviti da je ipak neko dužan da obezbijedi građanima Crne Gore Ustavom zajemčeno pravo na odgovarajću zaradu po osnovu rada, odnosno materijalnu sigurnost, koja će im omogućiti da nakon plaćanja komunalnih i drugih dažbina, mogu živjeti kao sav normalan svijet”, zaključio je Gošović.