Društvo

ŠABOVIĆ: Ne poistovjećivati islam sa terorizmom

Poslanik Socijaldemokartske partije Džavid Šabović apelovao je na crnogorsku javnost da ne poistovjećuju islam sa terorizmom i da ne koriste termin islamski terorizam jer se kako je poručio, ni posle genecida u Srebrenici nije spominjao hrišćanski terorizam.
ŠABOVIĆ: Ne poistovjećivati islam sa terorizmom
Portal AnalitikaIzvor

Šabović je na današnjoj konferenciji za  medije koju je povodom terorističkih napada u Parizu  organizovala Bošnjačka demokratska zajednica organizuje, najoštrije osudio ono što se desilo u Prizu i istakao da to “ne samo da nije način, već nešto što se u islamu najstrošije zabranjuje”.

- U Kuranu niko ne uči da ubijamo. Apelujem na javnost da ne koristi izraz islamski terorizam. Taj termin je počeo da se koristi od napada u Njujorku 11. septembra 2001. godine. Od toga dana jedna čitava religija nosi pečat. A uzmimo sada prijmjer Srebrenice kada su srpske vojne i paravojne snage izvršile zločin i genocid. I pored toga što se znalo ko je počinio taj zločin nikome nije palo na pamet da kaže da je tu riječ o hrišćanskom ili pravoslavnom terorizmu – rekao je Šabović.

On je naveo i primjer IRA i ETA u Irskoj i Baskiji gdje kako je naveo “niko nije posegao za religijom”.

- Tada niko nije rekao katolički ili protestanti već Irci i Baskijci – napomenuo je Šabović.

On je objasnio da  islamski fundamentalizam ne predstavlja ništa loše i da je džihad  ustvari sveti rat protiv samog  sebe i zla u sebi.

- Sve drugo je zloupotreba tog  termina. I ko god  zbog  svojih sitnih ciljeva koristi taj termin huli na islam – poručio je Šabović.

Poslanik SDP-a je istakao da je uvreda nazivati Muhameda prorokom.

- Ja ne očekujem da poslanika Muhameda oslovljavate i doživljavate kao ja, ali u islamu, gdje se proricanje, gatanje, igranje strelicama najstrožije zabranjuje, nazvati poslanika te religije prorokom, ne samo da nije na mjestu, već je i uvreda - kazao je Šabović. 

Pored Šabovića  na današnjem skupu govorila je i poslanica Pozitivne Azra Jasavić koja je takođe osudila  teroristički napad u Prizu ali naglasila da mediji treba da naprave razliku između terorizma i religije islam.

- Napad u Parizu nijesu učinili islamisti već teroristi. Uputila bih apel da crnogorski mediji prave razliku između nasilinika i terorista i bilo koje religije. Ne prihvatam da posotji pojam islamskog teroriste i molim kolege iz medija koje imaju prosvetiteljsku i edukatorsku ulogu da se pozabave analizom pojma islamskog teroriste jer islam propagira prije svega mir i osuđuje bilo kakvu vrstu nasilja – poručila je Jasavić.

Komentarišući karikature koje je francuski list "Šarli Ebdo" objavljivao u svojim izdanjima, gdje se između ostalog pojavila i karikatura poslanika Muhameda, Ognjen Jovović iz Pokreta za neutralnost koji je prisustvovao konferenciji za medije kao „pripadnik ortodoksije“ je kazao da sloboda znači da se mi žrtvujemo za drugog.

- Jedna stvar koja je zajednička između terorista i novinara koji su stradali na jedan mučan način jeste samovolja. Kao što pisac kaže, samovolja predstavlja zadovoljstvo, ali ona i teži ka zlu. Zašto samovolja? Pa iz razloga jer su novinari iz 'Šarli Ebdo' radili nešto što se ne smije raditi, karikirali su nešto što se ne karikira. S religiozne tačke gledano, vjera islam negira ikonu, jer to smatra činom idolatrije. A tek kakav je stav islama prema karikaturi - rekao je Jovović.

Potpredsjednik BDZ Demir Hodžić je kazao da su uvijek osuđivali napade na novinare, navodeći da su karikature Muhameda opisivale stanje njihovih autora, stepen morala, obrazovanja i poštovanja drugih.

- Tendencija ovog časopisa i pojedinih medija je da Muslimani i svi ljudi odbace univerzalne vrijednosti promovisanja dobra, kojima je učio Muhamed a da se prihvate Šarlijeve vrijednosti netolerancije, vrijeđenja, vulgarnosti i širenja mržnje - rekao je Hodžić.

Portal Analitika