Društvo

U pripremi predlog zakona o slobodi vjeroispovjesti

Da sloboda misli, savjesti i vjeroispovjesti ima poseban značaj u Crnoj Gori, kao heterogenoj društvenoj zajednici, podsjetila je sve prisutne na današnjoj konferenciji o slobodi vjeroispovjesti načelnica Pejović ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Pejović je naglasila da sloboda vjeroispovjesti, kao jedno od osnovnih ljudskih prava, treba da podstiče zaštitu uvjerenja pojedinca/ke po pitanju vjere, ali i da sloboda vjeroispovjesti treba i da hrabri uzajamno poštovanje i toleranciju jednih prema drugima, bilo da pripadaju vjerskim zajednicama, ili su u pitanju pojedinci koji slove za ateiste.
U pripremi predlog zakona o slobodi vjeroispovjesti
Portal AnalitikaIzvor

"Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, shodno zakonskim ovlaštenjima, sprovodi politiku poštovanja ljudskih prava i sloboda, što se ujedno odnosi i na jedno od temeljnih ljudskih prava - slobodu vjeroispovjesti. Principi uređenja odnosa između države i vjerskih zajednica prepoznati su i u nizu međunarodnih dokumenata  UN, OSCE-a, SE. Okvir vjerskih sloboda država Crna Gora definisala je  donošenjem Ustava 2007. godine, na način što vjerske zajednice odvaja od države, kao ravnopravne i slobodne u vršenju obreda i vjerskih poslova, afirmišući na taj način i vjerski pluralizam koji nameće uzajamno uvažavanje i toleranciju kao važnu moralnu društvenu vrijednost", saopšteno je Portalu Analitika sa konferencije.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava izradilo je informaciju o potrebi donošenja predloga zakona o slobodi vjeroispovjesti, koju je usvojila Vlada Crne Gore juna 2014, a u kojoj su date smjernice za donošenje novog zakona. 

"Resorni ministar je donio rješenje godine o formiranju radne grupe za izradu predloga zakona o slobodi vjeroispovjesti, u čiji sastav su imenovani predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministarstva prosvjete, Ministarstva finansija, Generalnog sekretarijata i Sekretarijara za zakonodavstvo. Resorno Ministarstvo  i navedena radna grupa će ovog i narednog  mjeseca intezivirati komunikaciju sa predstavnicima svih vjerskih zajednica u cilju što bolje i  kvalitetnije izrade radne verzije budućeg teksta nacrta zakona o slobodi vjeroispovjesti.  Na normativnom planu, u prethodnom periodu Vlada je znatno unaprijedila vjerske odnose, s obzirom da je izvršeno potpisivanje Temeljnog ugovora između Crne Gore i Svete Stolice, Ugovora o pitanjima od zajedničkog interesa sa Islamskom zajednicom u Crnoj Gori i Jevrejskom zajednicom u Crnoj Gori. Zaključeni Ugovori sa Svetom Stolicom, Islamskom vjerskom zajednicom i Jevrejskom zajednicom su usaglašeni sa postojećim normativnim okvirom Crne Gore", ističe se u saopštenju.

Pejović je naglasila da iskustvom sa ovog prostora dokazujemo da pluralizam religija i konfesija u civilnom društvu ne mora voditi konfliktu, naprotiv razlike smo pretvorili u društveno bogatstvo, u svoj civilizacijski potencijal.

"Stoga ćemo, kao država i dalje ostati posvećeni obavezi neutralnosti i nepristrasnosti, ne procjenjujući legitimnost bilo kog vjerskog uvjerenja. I u budućem periodu, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava će nastaviti intenzivnu saradnju sa svim vjeskim zajednicama u Crnoj Gori,  u cilju  afirmacije vjerskih sloboda, te očuvanja multinacionalnog i multikonfesionalnog  sklada,  ne samo u našoj državi,  nego i u regionu u kojem je prepoznata kao lider kad je riječ o poštovanju, unapređenju i zaštiti ljudskih prava i sloboda", zaključuje se u saopštenju.   

Portal Analitika