Abiznis

SB: Crnu Goru očekuje rast GDP-a od 3,4 odsto u 2015. godini

Ekonomista Svjetske banke u Crnoj Gori Sanja Madžarević Šujster kazala je da je ekonomski oporavak Crne Gore oslabio u 2014. godini prvenstveno usljed loših klimatskih prilika, ali i odlaganja ili smanjenja investicija.
SB: Crnu Goru očekuje rast GDP-a od 3,4 odsto u 2015. godini
Portal AnalitikaIzvor

Na današnjoj prezentaciji Sedmog redovnog ekonomskog izvještaja za Jugoistočnu Evropu  takođe je saopšteno da su razarajuće poplave u nekim zemljama dovele do zastoja ekonomije jugoistočne Evrope (SEE6 ) u 2014., uz rast od samo 0,2 procenta, prema najnovijem Redovnom ekonomskom izvještaju za jugoistočnu Evropu (SEE RER)Svjetske banke, prezentiranom danas u Beogradu.

Prema prognozama za 2015. godinu, najveći rast GDP-a ponovo može očekivati Makedonija i on bi trebao iznositi 3,5 posto, zatim Crna Gora sa očekivanih 3,4 posto rasta, slijedi Albanija sa tri posto dok bi on u BiH trebao iznositi 1,5 posto, a u Srbiji će ponovo biti negativan i to -0,5 posto.

Kada je u pitanju Crna Gora, Madžarević Šujster je navela da će se  perspektiva u pogledu ekonomskog rasta u 2015. poboljšati zavisno od realizacije krupnih investicionih projekata.  

- Odgađanje velikih infrastrukturnih projekata za 2015. godinu ali i vremenske prilike u region usporio je ekonomski rast Crne Gore. Ali uprkos tome Crna Gora je zabilježila rast od 1,5 odsto, što je upola manje u odnosu na 2013. godinu. Ali s obzirom na okruženje u kojem se nalazi i prestrukturiranje privrede koje je u toku, to je stopa  rasta koju Crna Gora može izvući bez pozitivnih eksternih šokova – rekla je Madžarevic Šujster.

Ona je istakla da  je deficit bio pokrivan direktnim stranim investicijama.

- Njihova struktura bi mogla biti drugačija je rte investicije idu u nekretnine I finansijski sector a vrlo malo u proizvodne kapacitete. Ali one su značajan izvor finansijranja deficit na tekućem računu – kazala je Madžarevic Šujster.

Prema njenim riječima ono što je pozitivno i ono čime se Crna Gora  izdvaja od regije je da za razliku od većine zemalja Jugoistočne Evrope postoji rast zaposlenosti.

Javni dug kako je kazala na kraju 2014. će ostati na nivou iz 2013. godine.

- Vidjećemo kako će se kretati realizacija fiskalne politike u 2015. 2016 s obzirom da zemlja ulazi u veliki investicioni projekat. Perspektiva u pogledu ekonomskog rasta u 2015. će se poboljšati zavisno od realizacije krupnih investicionih projekata.  Rizici od mogućeg pogoršanja preovladavaju u okruženju u kojem je neizvjesnost sve veća – ocijenila je ona.

Naglasila  je da u 2015. iz SB očekuju da će u 2015. godine doći do rasta javnog i vanjskog duga.

- Ali očekujemo da će ekonomska aktivnost doprijnijeti stanju na tržištu rada prije svega kada je u pitanju veća zaposlenost kako domaće tako i strane radne snage – rekla je Madžarević Šujster.

Vođa programa i jedan od autora SEE6 RER inicijativa koju čine Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija Galina A. Vinslete putem video linka na današnjoj konferenciji za medij je poručila da je funkcionisanje tržišta rada u cijeloj regiji anemično.

- Uz istrajno velike stope nezaposlenosti, niske stope učestvovanja radne snage i sporo otvaranje formalnih radnih mjesta. Iako je ostvaren određeni napredak na rasterećenju investicione klime, ima još dosta prostora za unaprjeđenje. Javni sektor je velik i neefikasan u mnogim zemljama. Bolja uvezanost regije putem fizičkih i institucionalnih veza između SEE6 zemalja, sa Evropskom Unijom i ostatkom svijeta će pomoći konkurentnim firmama iz regije da dopru do novih tržišta i da strani investitori dođu u regiju – rekla je Vinsente.

Prema izvještaju se očekuje da se SEE6 regija u 2015. Umjereno oporavi, uz projiciran zbirni rast od 1,3 procenta.

Rast u 2015. će vjerovatno umanjivati slab oporavak u Bosni i Hercegovini. U ostatku regije se očekuje rast od preko 3 procenta u 2015., pri čemu bi ekonomski rast BJR Makedonije dostigao 3,8 procenata.

Izgledi za rast zavise od vanjskih faktora, uključujući održavanje oporavka vanjske potražnje, naročito u Evropi, te stabilizacija međunarodnih cijena energenata na ili oko sadašnjih nivoa.

Ekonomsku aktivnost u SEE6 usporava slaba domaća potražnja,a povjeranje potrošača i poslovne zajednice ostaje slabo zbog dugotrajnih političkih neizvjesnosti, hronično velike nezaposlenosti i bankarskog sistema opterećenog nenaplativnim zajmovima. Stoga, izvještaj naglašava da se ekonomski rast u kratkoročnom i srednjoročnom periodu u SEE6 može podržati putem mudrih ekonomskih politika sa dobro utvrđenim prioritetima.

Nedostatak ekonomske diversifikacije, visoka nezaposlenost i opterećenost bankarskog sistema visokom stopom nekvalitetnih kredita (NPL) i dalje slabe osnove za brži oporavak.  

Portal Analitika