-U Crnoj Gori se u trećoj nedjelji, u odnosu na prethodnu sedmicu, bilježi porast broja registrovanih slučajeva oboljenja sličnih gripu (ILI). Registrovano je ukupno 168 oboljelih lica, sa incidencijom 27/100.000 stanovnika. Najveći broj oboljelih registrovan je u dobnoj grupi od 25 do 64 godine starosti, saopštili su Portalu Analitika iz Instituta za javno zdravlje.
Prisutni su virusi gripa tipa A i tip B. Iz Instituta za javno zdravlje ističu da broj laboratorijski potvrdjenih slučajeva influence A i B, u Crnoj Gori od 10. do 19. januara ove godine je 12, od toga šest slučajeva tip A i šest slučajeva tip B.
Laboratorijski potvrđeni slučajevi obolijevanja su iz različitih opština: Herceg Novi, Podgorica, Kotor, Danilovgrad, Cetinje, Bar, Nikšić, Pljevlja. Iako je obolijevanje od gripa u suštini nemoguće predvidjeti, u narednim nedjeljama može se očekivati dalji rast broja oboljelih, poručuju iz Instituta.
U zemljama Evrope bilježi se takođe povećana aktivnost gripa koji je nastavio da raste, posebno na zapadu i sjeveru Evrope. Iako je aktivnost gripa i dalje niska u većini zemalja u regionu, 15 od 45 zemalja prijavilo je srednju aktivnost. U većini zemalja dominira influenca A (H3N2), kažu iz Instituta.
Najefektivnija mjera prevencije gripa je vakcinacija, pa ljekari preporučuju da se sve osobe koje su u povećanom riziku od razvoja komplikacija vakcinišu. Vakcina se može primiti u bilo koje vrijeme u toku trajanja sezone gripa, čak i kad je virus počeo da se širi u okruženju.
-Takođe, opšte mjere prevencije obuhvataju izbjеgаvаnjе bliskih коntаkаtа sа оbоljеlim оsоbаmа, rеdоvnо prаnjе ruku i izbjеgаvаnjе dоdirivаnja оčiјu, nоsа i ustа prljavim rukama, rеdоvnо prоvjеtrаvаnjе prоstоriја, izbjegavanje boravka u zatvorenim prostorima gdje se nalazi veliki broj ljudi, praktikovanje dobrih navika, uključujući adekvatnu ishranu sa dosta svježeg voća i povrća, spavanje i fizičku aktivnost, zaključuju iz Instituta za javno zdravlje.