
Ovaj 26-godišnjak došao je 2011. u okolinu San Franciska, poput mnogih njegovih vršnjaka koji su željeli da budu dio tehnološkog buma. Međutim, od prije nekoliko mjeseci on se više ne bavi programiranjem, pošto je shvatio da novac potpuno legalno može da zaradi u industriji kanabisa, potencijalno jednoj od najbrže rastućih u SAD u narednoj deceniji.
On je sada izvršni direktor firme “Marvina” koju je osnovao u novembru prošle godine i koja u skladu sa postojećim zakonom Kalifornije o dozvoljenoj prodaji medicinski prepisane marihuane snabdijeva ovom drogom bogatu klijentelu u Silicijumskoj dolini. Klijenti putem sajta mogu da se opredijele za željenu količinu i vrstu, a najmanja mjesečna narudžbina košta 95 dolara. Za one koji se nedovoljno razumiju u kanabis, stručnjaci “Marvine” u elegantnim crnim kutijama šalju kesice s opisom ukusa i efekata koje pružaju.
„Nikada nisam stvarno razmišljao o kanabisu kao o unosnom biznisu. U 2013. niko u Silicijumskoj dolini nije obraćao pažnju na to, a onda su se u 2014. svi odjednom zainteresovali“, kazao je Pijeri za britanski “Dejli telegraf”.
On navodi da se ne dešava često da neki proizvod ima već ima ogromno tržište, ali ne i uređenu dostavu.
„To stvara mnogo mogućnosti za poslovanje. Skoro svaka firma u industriji kanabisa je startap. Nema velikih igrača ukopanih na svojim pozicijama i niko ne zna kako će sve izgledati za deset godina“, objašnjava Pijeri, i dodaje da bi od kanabisa želio da napravi proizvod koji će ljudi kupovati i konzumirati kao svaki drugi.
I Fejsbukov ulagač u igri: “Marvina” u Silicijumskoj dolini već ima konkurente poput “Iza”, mobilne aplikacije koja omogućava brzu isporuku. Početkom mjeseca osnovan je i “Faunders fand”, investiciona kompanija koja je uložila novac u tri startap firme za prodaju marihuane. Osnovao ju je Piter Til, milijarder koji je Marku Zakerbergu dao prvih 500.000 dolara za finansiranje Fejsbuka.
Izvor i foto: blic.rs