
Konkursom je predviđeno da njemačke naučno-istraživačke institucije budu strateški partneri institucijama iz Crne Gore, sa naglaskom na centre uspješnosti u našoj zemlji koji su već ili tek nedavno uspostavljeni, navodi se u saopštenju Ministarstva nauke.
"Na ovaj način, transfer znanja i tehnologija između naučno-istraživačkih institucija Njemačke i zemalja obuhvaćenih Konkursom treba da doprinese i jačanju ekonomske saradnje, ali i otvori nove tržišne perspektive za zemlje u dužem periodu. Na ovaj način, objediniće se naučni i inovacioni potencijal i zajedničko učešće naučno-istraživačkih institucija u Evropskom istraživačkom prostoru", stoji u saopštenju.
Finansiranje će se obezbijediti za razvoj i intenziviranje strukturne i institucionalne saradnje njemačkih univerziteta, istraživačkih institucija, i kompanija s partnerskim institucijama u zemljama članicama Evropske unije, kao i zemljama koje se nalaze u procesu pristupanja EU, među kojima je i Crna Gora u području zajedničkog istraživanja i inovacija s naglaskom na simetričnu Institut-institut saradnju.
"Uspostavljanje održive saradnje njemačkih univerziteta, istraživačkih institucija, klastera i mreža sa onim regionima u zemljama koje već imaju ili su u mogućnosti da razviju strukture ili kapacitete za izvrsna istraživanja i inovacije. Ovi regioni treba da imaju strategiju pametne specijalizacije (http://s3platform.jrc.ec.europa.eu/de). Očekuje se da će njemačke institucije iskoristiti tržišni potencijal u srednjoročnom periodu, ako su mala i srednja poduzeća uključena. Naročito je poželjno učestvovanje kompanija, posebno malih i srednjih preduzeća, u konzorcijumima. Ukoliko su mala i srednja preduzeća uključena u kolaborativne projekte, neophodno je prikazati da oni imaju ključnu ulogu u postizanju cilja projekta", navodi se u saopštenju.
Konkurs će biti realizovan putem dodjele grantova institucijama čiji zajednički projektni prijedlozi budu ocijenjeni pozitivno.
"Njemačke institucije koje ispunjavaju uslove za finansiranje mogu, po pravilu, biti finansirane u periodu do 24 mjeseca. Maksimalni iznos sredstava koji se može obezbijediti je 120,000 eura po projektu. Kolaborativni projekti koji uključuju mala i srednja preduzeća mogu dobiti sredstva do 140,000 eura po projektu. Dužina trajanja projekta može se produžiti za još jednu godinu u posebnim opravdanim slučajevima.Takvi slučajevi uključuju pripremu projekata primijenjenog istraživanja i inovacija u okviru Horizonta 2020. Maksimalni iznos od 60,000 € ili, ako su mala i srednja preduzeća uključena, 70,000 eura po projektu odobriće se za dodatnu godinu trajanja projekta", objašnjavaju iz Ministarstva.
Grantovima se mogu pokriti troškovi nastali npr. u vezi sa uspostavljanjem komunikacionih i platformi za umrežavanje, priprema studija izvodljivosti.
"Personalni troškovi nastali kao rezultat rada na projektu, za istraživački tim i administraciju, troškovi za organizaciju događaja u Njemačkoj i/ili zemljama pokrivenim Konkursom, troškovi mobilnosti učesnika na projektu (putni troškovi i troškovi boravka za posjete partnerske institucije Njemačkoj u periodu do dva mjeseca godišnje, putni troškovi i troškovi boravka njemačke institucije partnerskoj instituciji)", stoji u saopštenju.
Potencijalnim aplikantima se savjetuje da kontaktiraju Internacionalni ured Federalnog ministarstva za obrazovanje i istraživanja za sva dodatna pitanja prilikom pisanja projekata.
U prvoj fazi, projektni predlozi se podnose na njemačkom ili engleskom jeziku, do 20. marta 2015. godine, putem platforme - PT-Outline: https://www.pt-it.de/ptoutline/application/COMSTRUC
Ukoliko je nacrt projekta pripremljen na engleskom jeziku, potrebno je dostaviti i rezime na njemačkom jeziku.
Njemački koordinator mora, uz zahtjev za dodjelu granta dostaviti barem jedno pismo namjere za saradnju sa stranom partnerskom institucijom.