“Trasa podmorskog kabla je izmjenjena, a od nadležnih nijesmo dobili informaciju da li to poskupljuje projekat ili ne. Ako sam dobro video na karti, trasa će biti nešto duža nego što je bilo predviđeno, pa će samim tim i trošak gradnje kabla biti veći. Takođe, tek ćemo da vidimo da li će instalisana snaga kabla biti hiljadu megavata, jer se bojim da će i tu biti dilema. U slučaju da instalisana snaga podmorskog kabla bude manja, time se dovodi u pitanje i dalekovod koji će se graditi od Tivta do Pljevalja. Ne treba zaboraviti da već imamo jedan kabl iz Grčke od 500 MW, koji je uvijek pun. Ako bi naš kabl bio sa duplo većom instalisanom snagom, pitanje je da li bi uvijek bio pun i da li ga Italijani planiraju u punom kapacitetu”, kazao je Bulajić, napominjući da će se energija transportovati od Pljevalja do Bajine Bašte, gdje je čvorište.
“Dakle, pitanje je kako će to sve funkcionisati i da li ćemo ispuniti sve neophodne parametre. Manje-više, svi projekti u kojima se Vlada pojavljuje kao partner ili izvršilac liče jedan na drugi- kasne, ili pravno nijesu najjasniji. Ni ovdje nijesu sve čiste stvari u pravnom smislu, jer sporazum sadrži neuobičajenu klauzulu da se svi eventualni sporovi rješavaju diplomatski. Prvi put čujem da se sporovi rješavaju na takav način i pitanje je zašto nije predviđen neki drugi model arbitraže”, ističe Bulajić, pojašnjavajući da je u slučaju bilo kakvog spora “jasno kolike su šanse male Crne Gore u odnosu na petu ili šestu ekonomiju svijeta i članicu Evropske unije”.
On je naveo da izmjene Zakona o energetici, o kojima je juče raspravljao parlamentarni Odbor za ekonomiju, ne tretiraju gradnju podmorskog interkonektivnog kabla između Tivta i Peskare.
“Izmjene se uglavnom odnose na kontrolu kvaliteta goriva i dozvoljeni prihod energetskih subjekata, koji određuje Regulatorna agencija za energetiku. Nejasno je zašto se po hitnom postupku ide na izmjene postojećeg zakona i u ovom obimu, imajući u vidu da je država obećala da će krajem prvog kvartala, odnosno do početka aprila, potpuno nov Zakon o energetici. U ovom slučaju se postavlja pitanje svrsishodnosti izmjena zakona. Uz to, ne znam koliko su autori izmjena zakona konsultovali energetske subjekte”, zaključio je Bulajić.
Italijanska strana je sredinom ove sedmice počela gradnju podmorskog interkonektivnog kabla između Peskare i Tivta.
Foto: dan.co.me
S.G.