- SZO koju imamo nije SZO koja nam je potrebna , ističe dr Tom Friden, direktor američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, napominjući da su odluke u toj organizaciji često donošene iz političkih, a ne iz naučnih razloga, prenosi AP.
Generalni direktor SZO dr Margaret Čan i sama je danas priznala kako je ta organizacija "suviše sporo spoznala značaj izbijanja ebole" koja je, kako se procjenjuje, usmrtila više od 8.600 ljudi, uglavnom u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu.
Lorens Gostin, direktor Saradničkog centra SZO za pravnu regulativu u oblasti javnog zdravlja i ljudskih prava, ističe kako je ebola otkrila sve "urođene slabosti" SZO i kako je međunarodna zajednica uvidjela kako je to kad ova organizacija nije u stanju da rukovodi situacijom.
Rezolucijom koju je usvojio izvršni bord SZO se, izmeđju ostalog, predviđa stvaranje fonda za hitne situacije namijenjenog odgovoru na zdravstvene krize u svijetu. Takođe se predviđa uspostavljanje rezervnog tima zdravstvenih radnika osposobljenog za borbu protiv epidemija.
Prethodno je bilo poziva na reforme u SZO nakon pandemije svinjskog gripa 2009. godine, ali se malo šta promijenilo uprkos brojnih preporuka i obećanja promjena.