
On je, kako je saopšteno iz Cdu, juče razgovarao sa ambasadorom Mađarske, Kristijanom Pošom.
Vlahović je zahvalio Poši na, kako je naveo, kontinuiranom prijateljskom stavu i podršci koju Mađarska pruža našoj zemlji, posebno u kontekstu evro-atlanskih integracija.
“Predsjednik Cdu je izrazio i posebno zadovoljstvo što je Mađarska preuzela ulogu kontakt-ambasade NATO sa Crnom Gorom u godini kada se očekuje da naša zemlja dobije poziv da se priključi Alijansi”, navodi se u saopštenju.
Vlahović je, kako se dodaje, ponovio temeljni stav Cdu da je članstvo u NATO-u istorijska šansa, potreba i interes Crne Gore i svih njenih građana.
“Shodno tome, nema većeg prioriteta i potrebe odgovornih političkih snaga u zemlji od onog da uspostave saradnju upravo na platformi crnogorskog članstva u Alijansi, umjesto da se troši dragocjeno vrijeme i politička energija na predloge za koje je unaprijed jasno da ne mogu imati većinsku podršku u crnogorskom parlamentu”, rekao je on.
Crnoj Gori je, kaže Vlahović, danas potrebna jasna i stabilna koalicija za NATO, a ne ona koja se zasniva na stavu da taj savez ne treba ni pominjati.
“Crnogorska politika treba da se kreće u pravcu poziv za NATO – izbori - odluka za NATO. Svi drugi scenariji nose potencijalnu opasnost za našu zemlju i naše interese i mogli bi značiti odustajanje od atlanskih integracija, sa nesagledivim posljedicama po crnogorsku nezavisnost i naš teritorijani integritet”, tvrdi on.
Prema riječima Vlahovića, članstvo u NATO-u treba da bude motivacija i logika uspostavljanja političkih saveza i novih koalicija, jer je izazov koji stoji pred Crnom Gorom od ogromnog značaja za očuvanje i potvrđivanje ukupnih crnogorskih političkih i bezbjednosnih, kao i ekonomskih i kulturnih kapaciteta.
“Takvo razumijevanje i saradnja političkih činilaca treba da bude i podsticaj za širenje i učvršćivanje podrške građana za članstvo u NATO. Vlahović je takođe istakao da, u tom kontekstu, postoji nesumnjiva odgovornost i obaveza političkih struktura koje su na poziciji da Crna Gora treba da bude članica NATO da svoje opredjeljenje učine jasnim, nespornim i definitivnim, kao i da otvoreno govore o svim razlozima i potrebi za naše članstvo u Alijansi. Neodlučnost i nedorečenost na tom planu utiče na smanjenje šanse i postojanje izgovora i opravdanja da se sa pozivom Crnoj Gori odugovlači. Ta potreba posebno dolazi do izražaja zbog sve otvorenijeg protivljenja i opstrukcije onih zemalja koje ne žele da vide Crnu Goru u Alijansi”, zaključuje se u saopštenju.