
Koncesionim elaboratom, odnosno, na tenderu, ponuđeno je devet miliona tona rude.
„U periodu 2011-2013. godina, u sklopu istraživačkih radova,radi provjere koncesijama ponuđenih ležišta, utvrdili smo da rude ima znatno više. Na lokacijama Brskovo i Višnjice pronašli smo preko 14 miliona tona rezervi olovno-cinkane rude. Na Razvršju su utvrđene rezerve od 13 miliona. Istraživanja rudnih ležišta još nijesmo završili. Treba da radimo doistraživanje na području Igrišta, čiji se potencijal, prema prvim procjenama, kreće oko pet miliona tona rude. Uz to, pronađene su i rezerve srebra, ali će se isplativost njegovog vađenja procijeniti nakon metalurškog testiranja. Dakle, postoji više miliona razloga za otvaranje rudnika“, kazala je Maraš.
Do otkrića znatno većih rudnih ležišta kompanija je došla istražnim bušenjima radi uzimanja izoraka rude, i brojnim analizama. Taj posao obavila je, na 33 lokacije, nikšićka firma „Groundengenering“.
U laboratorijama Kanade i Poljske izvršeno je preko 3.000 hemijskih analiza uzoraka rude. Na bazi prikupljenih podataka urađen je i Elaborat o potencijalnosti rudnih ležišta Brskova i Višnjice i dostavljen Ministarstvu ekonomije. Prošao je reviziju od strane posebne komisije i BRL je od Ministarstva dobila uvjerenja potvrde o geološkim rezervama rude na područjima na kojima je još u srednjem vijeku radio rudnik. Elaborat za Višnjicu se završava, i on će proći istu proceduru.
Kompaniji BRl sad predstoji rad na dobijanju pomenute dozvole za otvaranje rudnih ležišta, odnosno eksploataciju, a to, po riječima Maraš, nije ni mali, ni lak posao.
foto: novosti.rs