- To što 72 odsto građana smatra da je korupcija rasprostranjena, to je realno stanje. Ako ne bude vidljivih rezultata u borbi protiv korupcije, mislim da ćemo doći u situaciju da Evropska komisija aktivira klauzulu o balansu. Jer, došli smo u situaciju da samo usvajanje zakona ne znači puno, već su potrebni konkretni rezultati.
Bulatović smatra da su aktuelni događaji doprinijeli takvom mišljenju građana.
- U ovom trenutku imamo zakone o tužilaštvu koji nemaju potrebnu parlamentarnu većinu da bi bili izglasani od strane DPS-a i SDP-a. Mislim da je sada poligon borbe između ključnih političkih partija na vlasti upravo to ko će vladati procesima u borbi protiv korupcije, posebno na visokom nivou, ali ne da bi ostvarivali rezultate. Neusvajanje ovih ključnih zakona biće okidač da EK preduzme neke rigorozne mjere.
Bulatović kaže da i Vrhovni državni tužilac doprinosi situaciji da više od 70 odsto građana smatra da je korupcija glavni problem.
- Prošlo je dovoljno vremena otkad je izabran VDT, a nije imao ni jedan značajan rezultat u borbi protiv korupcije, posebno korupcije na visokom nivou. Za to mu nije bilo potrebno usvajanje zakona. To znači da jedna značajna institucija u ovom trenutku ne funkcioniše shodno potrebama koje pred Crnu Goru stavlja evropska agenda.
Istraživanje pokazuje da građani smatraju da je korupcija najzastupljenija u zdravstvu, a stav Bulatovića o tome je sljedeći:
- Moguće je da su najnoviji problemi koji su bili u zdravstvenom sistemu u posljednje vrijeme, poput ostavke ministra, hapšenja direktora nekih ustanova, bili dodatan razlog takvom raspopoženju građana.
Podgorički radio podsjeća da je CEMI sproveo istraživanje o percepciji građana o korupciji u Crnoj Gori je u decembru na uzorku od 737 punoljetnih građana u 16 gradova telefonskim putem.
Izvor: Antena M