Sa rukovodstvima i predstavnicima ovih organizacija konkretno je razgovarano o integritetu policije i korupciji u policiji, unapređenju kredibiliteta policije, komunikaciji i saradnji policije s marginalizovanim i ranjivim društvenim grupama, funkcionisanju i istinskim efektima rada Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
U MANS-u je predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije razgovarao sa Aleksandrom Maškovićem, koordinatorom programa za analitiku. Razgovarano je o konkretnim slučajevima povodom kojih je MANS podnosio pritužbe Savjetu za građansku kontrolu rada policije. Pohvaljena je ozbiljnost i kvalitet rada Savjeta, tim povodom, i iskazano zadovoljstvo usvojenim ocjenama, zaključcima i preporukama. Iskazano je mišljenje da je potrebno ići na zakonske izmjene kako bi ocjene Savjeta za građansku kontrolu rada policije imale konkretnije posljedice. Razgovarano je i o kapacitetima rada Savjeta. Savjetovano je da tok i rezultati rada Savjeta budu vidljivije prezentovani i bolje dostupni javnosti. Preporučena je snažnija inicijativa prema parlamentarnom Odboru za bezbjednost i odbranu i zajedničke, programske, aktivnosti sa Ministarstvom unutrašnjih poslova. Razgovarano je o primjerima političke i drugih zloupotreba policije kao i pritiscima na rad NVO i NVO aktivista.
"MANS je sprovodio građanski nadzor na posljednjim izborima i registrovani su pritisci na njihove posmatrače kako od strane članova biračkih odbora tako i određenih građana. Istaknuto je da je policija uglavnom korektno reagovala ali da kasne odgovori iz policije povodom podnijetih prijava (povodom prijava podnijetih u maju odgovori su poslati tek u decembru 2014). Iskazana je i važnost ažurne komunikacije. Razgovarano je i o kredibilitetu policije, njenom povjerenju u javnosti i kadrovskim potencijalima. Saopšteno je da će se kredibilitet policije povećati kroz bolji i veću efikasnost u radu i kroz rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Ta borba ne može biti uspješna ukoliko se ne sprovode i ozbiljna borba protiv korupcije u sopstvenim redovima. Predsjednik Savjeta uzeo je učešće u istraživanju o radu Uprave policije, u sklopu sveobuhvatnog MANS istraživanja nacionalnog sistema integriteta u Crnoj Gori", saopšteno je Portalu Analitika sa sastanka.
U NVO “Centar za ženska prava” (CŽP) predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije razgovorao je Majom Raičević, izvršnom direktorkom. U NVO CŽP veoma detaljno je razgovarano o problematici porodičnog nasilja i primjeni policijskih ovlašćenja s tim u vezi. Diskutovano je i o jednom broju konkretnih slučajeva koje je u svojoj praksi razmatrao i Savjet za građansku kontrolu rada poilicije. Posebno je akcentiran problem u vezi sa izvršavanjem zaštitnih mjera. Prepoznati su pozitivni primjeri, poput CB Nikšić. Iskazana je potreba za unapređenje kapaciteta policije za problematiku porodičnog nasilja i unapređenja organizacione strukture u centrima bezbjednosti. Često u primjeni policijskih ovlašćenja postupajući službenici se vode mentalitetskim uvjerenjima a ne zakonskim odredbama. Saopšteno je da primjena porodičnog zakona, od strane policije, mora biti unapređena. S tim u vezi neophodne su obuke, koje moraju biti konkretnije i više tehničke, kao i prateća izdavačka produkcija. Ukazano je i na problem nepojavljivanja policije, kao podnosioca zahtjeva, u pokrenutim postupcima. Razgovarano je i praksi fizičke zaštite žrtava porodičnog nasilja i ukazano na nedovoljan obilazak porodica u kojima je registrovano porodično nasilje. Ocijenjeno je da ukoliko žrtve nisu zadovoljne onda će teško moći biti popravljeno povjerenje u policiju. Iskazana je i potreba za unapređenjem komunikacije između policije i organizacija posvećenih borbi protiv porodičnog nasilja.
U UMHCG predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije razgovorao je sa izvršnom direktorkom Marinom Vujačić. Ova NVO poslednjih mjeseci ima intenzivnu komunikaciju i saradnju s policijom u vezi sa unapređenjem bezbjednosti u saobraćaju. Posebno je pohvaljena ostvarena saradnja sa Centrom bezbjednosti Podgorica i istaknuto da to može biti dobar model saradnje za ostale sredine. Sa CB Podgorica razvijena je dobra saradnja i u domenu edukacije i senzibilizacije službenika za rad sa osobama sa invaliditetom (OSI). Razgovarano je o porodičnom nasilju prema OSI i postupanju policije u tim slučajevima.
"Istaknuto je kao potreba da se nastavi dijalog vrha policije sa OSI pokretom koji je ranije postajao a ostvaren je uz podršku i inicijativu Savjeta za građansku kontrolu rada policije. Razgovarano je i o zapošljavanju OSI u policijskoj organizaciji i nastavku specijalizovanih policijskih obuka kako bi se stalno unapređivala primjena policijskih ovlašćenja i pristup policije prema OSI. Diskutovano je i o praktičnim primjerima komunikacije policije i primjeni ovlašćenja prema OSI. Preporučeno je, od strane UMHCG, da uloga Savjeta za građansku kontrolu rada policije postane proaktivnija kao i da se unaprijedi informisanost javnosti o radu Savjeta kao i njegova ukupna dostupnost", navedeno je u saopštenju.
U CAZAS-u predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije razgovorao je sa izvršnim direktorom Vladanom Golubovićem i Sanjom Šišović, programskom menadžerkom NVO CAZAS.
Tokom posjete detaljno je razgovarano o iskustvima ove NVO u radu sa ranjivim grupama, saradnji i komunikaciji s policijom, koja je pohvaljena i ocijenjena kvalitetnom. Istaknuta je neophodnost edukacije i senzibilizacije policijskih službenika on tematici bolesti zavisnosti i ponašanju zavisnika koji su pod uticajem supstanci. Takođe, predložena je i bliža saradnja između MUP Crne Gore, Uprave policije i Ministarstva zdravlja posebno o trendovima novih droga i njihovom prepoznavanju. Razgovarano je o dostupnosti droge u Crnoj Gori, registrovanim trendiovima i slučajevima (povećano konzumiranje droga kod fizičkih građevinskih radnika) i unapređenju kapaciteta policijskih struktura i formiranje posebnog tima. Istaknuto je neophodnim da policija sama planira i realizije odgovarajuće obuke svog kadra i saopšteno opredjeljenje da će i civilno društvo podržati obrazovanje. Dogovoreno je da se kod korisnika Dnevnog centra ove NVO distribuira informacija o radu i nadležnostima Savjeta kako bi se obratili u slučaju kada su nezadovoljni postupanjem policije.
U NVO “Ekvista” predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije razgovorao je sa Katarinom Džankić, zamjenicom generalnog direktora i Anom Šoć, koordinatorkom pravnih pitanja.
"Predstavnice Ekviste vrlo su se pohvalno izrazile o saradnji i komunikaciji sa menadžmentom Centra bezbjednosti Podgorica. Saopšteno je da na postoiji, kao ranije, bliska komunikacija i saradnja sa Upravom policije MUP-a Crne Gore. Mišljenja su da su ostvareni značajni rezultati u borbi protiv torture i zlostavljanja ali da ona još uvijek postoji. Stoga, smatraju potrebnim, da se pojača monitoring ali i edukacija policijskog kadra, posebno za rad policije sa osjetljivim grupama kao što su osobe s invaliditetom, nacionalne manjine, posebno Romi, LGBT zajednica. Saopšteno je da Savjet nije dovoljno prepoznat i prisutan u javnosti i da treba osnažiti njegovu vidljivost i komunikaciju s građanima", zaključuje se u saopštenju.