Na rješenje Komisije kojim je imovina oduzeta SPC Mitropolija je podnijela žalbu, koju je Ministarstvo finansija odbacilo, nakon čega je postupak pokrenut pred Upravnim sudom. U Mitropoliji ocjenjuju da je komisija Uprave za nekretnine nezakonito i tajno, protivno Ustavu, zakonima Crne Gore i Evropskoj konvenciji za zaštiitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, oduzela crkvenu imovinu. Zaključak Ministarstva finansija kojim je odbijena žalba Mitropolije donijela je službenica ovog resora Ana Cerović.
Oni navode da Prijestonica Cetinje nikada, ni po jednom osnovu nije i ne može biti vlasnik crkve kao vjerskog objekta i crkvenog zemljišta.
Komisija za izlaganje za katastarsku opštinu Štitari je, kako je kazao pravni zastupnik Mitropolije, advokat Dalibor Kavarić, grubim propustom crkvu Svetog Luke prenijela i upisala na jedinicu lokalne samouprave. On je na suđenju u Upravnom sudu istakao da Komisija za izlaganje nije pozvala predstavnike Mitropolije da učestvuje u postupku izlaganja na javni uvid podataka o nepokretnostima i utvrđivanju prava nad njima, ukazujući da su time oštećeni, te da je tako u postupku u kojem im je uskraćeno prisustvo MCP ostala bez imovine.
„Komisija za izlaganje smatra da je dovoljno što je objavljen javni oglas za izlaganje, čime je protivno odredbama o dostavljanju, načelima rasprave i zaštite prava i interesa stranake i drugim načelima i normama ZUP-a žaliocu pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj onemogućeno da učestvuje u postupku izlaganja. Nakon toga, nepokretnosti u svojini i državini Crkve nezakonito i tajno, protivno Ustavu, zakonima i Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, neosnovano su upisane na jedinicu lokalne samouprave - Prijestonicu Cetinje, koja nikada i po nijednom osnovu nije i ne može biti vlasnik crkve kao vjerskog objekta i crkvenog zemljišta“, navodi se u tužbi.
Mitropolija je, kako se navodi, u posjed rješenja Komisije došla nakon godinu dana.
U tužbi se ističe da Komisija u postupku izlaganja nije pozvala Mitropoliju kao stranku, uprkos tome što je, kako ističu, Pravoslavna crkva već više stotina godina svojinski držalac ove imovine, sa kojim nesmetano raspolaže.
Kavarić je ukazao da nije poznato koga je Komisija za izlaganje u ime Crkve pozvala da učestvuje u postupku, navodeći da se iz spornog rješenja ne može utvrditi ko je primio poziv umjesto MCP. U tužbi je ukazano da je u ovom slučaju došlo do bitne povrede upravnog postupka jer nijesu utvrđene sve relevantne činjenice na osnovu kojih se može izvršiti upis svojine na određenog subjekta.
Navodi se da su bogomolje i groblja oduvijek pripadala crkvama i vjerskim zajednicama kao pravnim licima.
„U ovom slučaju, Uprava za nekretnine je postupila kao da je riječ o „napuštenoj imovini“, što naravno nije slučaj“, ističu u Mitropoliji.
U Mitropoliji smatraju da se rješenje Ministarstva finansija protivi svim načelima sekularne države.
„Država ne bi smjela narušavati djelatnost Crkve i drugih vjerskih zajednica, otimati i ponovo nacionalizovati njenu imovinu, i to usred procesa donošenja Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava Crkvi i vjerskim zajednicama. Usled takvih radnji Komisije i njene radnje predstavljaju državni odnos prema ovome pitanju i postavlja se pitanje iskrenosti i stvarne namjere donošenja Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava Crkvi i vjerkim zajednicama i pitanje kakva je svrha donošenja takvog zakona ako nacionalizacija, eksproprijacija i drugi vidovi otimanja crkvene imovine još traju“, navode u Mitropoliji.