Rakočević ističe da će se odluka Upravnog suda morati ispoštovati onda kad postane pravosnažna i navodi da nikome u interesu nije zaoštravanje ovog slučaja.
- Policija uvijek ima pravo da ne dopusti da neko uđe na teritoriju države, samo ako postoje indicije da predstavlja opasnost za bezbjednost. Ako lice predstavlja prijetnju za nacionalnu bezbjednost policija ima pravo da mu ne dozvoli ulazak i to nije sporno. Situacija se, u slučaju Džomić, iskomplikovala jer imamo odluku Upravnog suda. Međutim, ta odluka je još uvijek privremena mjera u fazi u kojoj trebamo sačekati pravosnažnost. Kad odluka Upravnog suda bude pravosnažna svaki organ u državi će naravno morati poštovati tu odluku – rekao je Rakočević za Portal Analitika.
Rakočević ističe da je u ovom slučaju svako iz svog ugla u pravu ali da treba sačekati da odluka Upravnog suda postane finalna i da se nađe rješenje u okviru naše države.
- Jer mislim da nikome nije u interesu da se to zaoštrava. To bi bilo loše za imidž države – rekao je Rakočević.
Govoreći o tome što neko treba da uradi da bi od strane ANB-a bio proglašen za opasnog po bezbjednost države naš sagovornik kaže da je riječ o operativno-obavještajnim informacijama da neko lice priprema ili vrši neko djelo “protiv Ustavnog uređenja ili protiv najvećih vrijednosti države”.
- To je materijalno-pravni osnov da se prema tome licu preduzmu određene mjere. To su obično djela protiv ustavnog uređenja, odnosno ranije nazivana “politička” krivična djela ili djela protiv suvereniteta države. Nije potrebno uraditi krivično djelo protiv ustavnog poretka, već je dovoljno da postoje saznanja da se to priprema od strane neke osobe da bi ona bila bezbjednosno interesantna – rekao je Rakočević.
Odgovarajući na pitanje - zašto Džomiću ranije nije zabranjen boravak u crnoj Gori ako je bezbjednosno opasan, Rakočević kaže da država ne može tek tako da donese takvu ili sličnu odluku.
- Svoga građanina država ne može protkerati. A ako je u slučaju lice sa privremenim boravkom, kao Džomić, da bi se protjerao mora se ispoštovati procedura. U suprotnom, kršile bi se međunarodne konvencije. Država, dakle, mora da sprovede procedure, a procedure su uvijek spore. Stoga je ovo razumljivo – ističe Rakočević.
B.K.