- Iz Kancelarije za međunarodnu pomoć Ministarstva pravde SAD-a upućen je poziv Državnom tužilaštvu da njegovi predstavnici posjete Vašington kako bi se neposredno izvršio uvid u američka dokumenta u vezi sa slučajem “Telekom”. Takođe je iskazana spremnost da se pruži pomoć prilikom uvida u dokumantaciju u Vašingtonu. Povodom poziva koji je, u vezi sa slučajem Telekom, Kancelarija za međunarodne poslove Ministarstva pravde SAD-a u Vašingtonu uputila Državnom tužilaštvu, Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković 21. januara ukazao je Odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala, korupcije terorizma i ratnih zločina da bez odlaganja prihvati poziv kako bi se neposredno izvršio uvid u američku dokumentaciju. Vrhovni državni tužilac ukazao je specijalnom tužiocu da u cilju pribavljanja neophodne dokumentacije treba koristiti ponuđenu pomoć. U toku su tehničke pripreme za odlazak u Vašington – saopšteno je Portalu Analitika iz Stankovićevog kabineta.
Nijesu mogli da kažu kada bi tužioci mogli da krenu na put, uz obrazloženje da je u toku priprema dokumentacije.
Krajem decembra prošle godine specijalna tužiteljka Đurđina Ivanović potvrdila je da je stigao poziv Ministarstva pravde SAD i najavila da će tužioci ići u Ameriku.
Afera “Telekom” godinama potresa Crnu Goru, a istraga ovdje pokrenuta je krajem 2011, nakon što je objavljeno da je američka Komisija za hartije od vrijednosti i berzu (SEC) došla do podataka o korupciji tokom privatizacije crnogorskog i makedonskog Telekoma. Prema tim informacijama, navodno su dva crnogorska zvaničnika, kao i sestra najvišeg vladinog funkcionera koja se bavi advokaturom, 2005. podmićeni sa više od sedam miliona eura kako bi Mađar Telekom dobio Crnogorski Telekom.
Do danas nijesu pronađeni dokazi o korupciji, a prošle godine u januaru SEC koja vodi građansku parnicu protiv trojice bivših menadžera Mađar Telekoma pred Okružnim sudom u Njujorku, za navodno podmićivanje crnogorskih i makedonskih zvaničnika prilikom privatizacije tadašnjih državnih preduzeća Telekom Crne Gore i Telekom Makedonija, obavijestila je sud da „u cilju racionalizacije svojih činjeničnih tvrdnji“ odustaju od postupka u Crnoj Gori. Naveli su da će „u ovom predmetu bazirati svoju tužbu u potpunosti na tvrdnjama povezanim sa Makedonijom“.
Ubrzo nakon što je ta vijest objavljena u martu je reagovala Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici i pozvala crnogorske vlasti da sprovedu potpunu istragu i privedu pravdi sve koji su krivi u slučaju Telekom.
Reagovala je tada i specijalna tužiteljka Đurđina Ivanović koja je na vanrednoj konferenciji za novinare saopštila da dostavljenoj dokumentaciji iz Amerike i Mađarske nema dokaza o umiješanosti crnogorskih građana u korupciju. Ona je rekla i da nije stavljena tačka na istragu.
Premijer Đukanović ranije je izjavio da je sve što se vezuje za njegovo ime u aferi “Telekom” gnusna laž, dok je njegova sestra, advokatica Ana Đukanović kategorično negirala bilo kakvu umiješanost u privatizaciju Crnogorskog Telekoma.