Abiznis

Odbačena tužba CEAC-a

Sutkinja Marijana Pavićević odbacila je tužbeni zahtjev Centralno-evropske aluminijumske kompanije (CEAC) i povezanih preduzeća protiv Kombinata aluminijuma (KAP) i državnog Montenegro bonusa, piše Dan.
Odbačena tužba CEAC-a
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

CEAC, VT banka (VTB) i En plus grupa tužbom su tražili poništavanje ugovora o poslovno-tehničkoj saradnji između KAP-a i Montenegro bonusa. Montenegro bonus je upravljao KAP-om godinu, od jula 2013. do jula prošle godine.

Kako piše podgorički list tokom rasprave u toj pravnoj stvari, predstavnici tuženog kazali su da su oni povjerioci sa nespornim potraživanjima, a zbog predmetnog ugovora pretprpjeli su štetu jer je smanjena stečajna masa, a samim tim njima i naplata potraživanja.

Tužioci su naveli da povjerioci smatraju da je ugovorom povrijeđen princip ravnopravnosti, jer je vlasnik Montenegro bonusa država, koja je najveći stečajni povjerilac.

Oni su objasnili da je zaključenjem ugovora upravljanje KAP-om povjereno posredno stečajnom povjeriocu sa najvećim utvrđenim potraživanjem, čime je narušena ravnopravnost u odnosu na ostale povjerioce.

Stečajni upravnik KAP-a, Veselin Perišić, je na posljednjem ročištu rekao da u momentu zaključenja ugovora nije bio formiran Odbor povjerilaca i da njegova svrha nije bila da im se nanese šteta već da se spriječi umanjenje imovine i stvore uslovi za bolje pozicioniranje na tržištu i unovčenja imovine kao stečajne mase.

Bivši vlasnik KAP-a, ruski CEAC, sa njom povezana kompanija En plus grupa i ruska VT banka u stečajnom postupku potražuju oko 120 miliona eura i uz crnogorsko Ministarstvo finansija i Elektroprivredu su najveći povjerioci.

VTB je potraživala od KAP-a 25,8 miliona eura.

CEAC je do 8. jula 2013. godine, kada je Privredni sud na zahtjev Ministarstva finansija pokrenuo stečajni postupak, upravljao KAP-om.

Izvor: Dan; foto: crna.gora.me

Portal Analitika