U javnoj raspravi učestvovaće članovi Parlamentarne skupštine BiH, predstavnici Predsjedništva BiH, Savjeta ministara BiH, ministarstava vanjskih poslova, civilnih poslova i pravde BiH, Komisije za granice BiH, Ustavnog suda BiH, pravni eksperti, kao i predstavnici udruženja građana, prenose agencije.
Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH, Denis Bećirović, podnio je Predlog rezolucije o Sutorini, kojom traži da to zakonodavno tijelo ocijeni neprihvatljivim, neutemeljenim i štetnim Predlog ugovora o granici između BiH i Crne Gore, koji je utvrdio Savjet ministara BiH početkom novembra prošle godine.
Prema predloženom ugovora Sutorina bi trebalo voljom državnih organa BiH trajno da ostane u sastavu Crne Gore i definiše se granica koja će na terenu biti obilježena u roku od tri godine od stupanja na snagu ugovora.
Prema ugovoru, granica se proteže od tromeđe BiH, Crne Gore i Srbije na sjevernom dijelu, do tromeđe BiH, Crne Gore i Hrvatske na južnom dijelu.
Predstavnički dom je zadužio Ustavotvornu skupštinu da do 27. februara održi javnu raspravu o Sutorini, nakon čega će poslanici utvrditi konačan stav o predloženoj rezoluciji.
Crna Gora i BiH završile su razgraničenje u maju prošle godine u Sarajevu, usaglasile i parafirale dokumenta u vezi s granicom. Dvije vlade su u junu, odnosno u novembru, utvrdile predlog ugovora o državnoj granici, po kojem Sutorina, primorska prevlaka kod Herceg Novog, ostaje u sastavu Crne Gore.
Zvaničnici Crne Gore su saopštili ranije da je pitanje Sutorine završeno i da očekuju skoro potpisivanje ugovora o državnoj granici.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, zbog otvaranja tog pitanja, odgodio je imenovanje ambasadora u Sarajevu.
Izvor: Mina