Društvo

Crna Gora- zemlja nacionalnih parkova

Povodom posjete ambasadorke Savezne Republike Njemačke Gudrun Elizabet Štajnaker, ambasadora Republike Austrije Johana Frouliha i šefa sektora za politiku, evropske integracije i privredu Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Alberta Kamarate, koji su izrazili interesovanje da se upoznaju sa menadžmentom i načinom funkcionisanja Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore, direktor JPNPCG Zoran Mrdak je organizovao zajednički sastanak u prostorijama uprave javnog preduzeća u Podgorici. Pored ambasadora i predstavnika Delegacije EU, sastanku je prisustvovao ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović i pomoćnik direktora JP Darko Brajušković.
Crna Gora- zemlja nacionalnih parkova
Portal AnalitikaIzvor

Cilj sastanka bio je upoznavanje sa menadžmentom i načinom funkcionisanja, te mogućnostima dalje saradnje na zaštiti, razvoju i promociji crnogorskih nacionalnih parkova. Takođe je u cilju informisanja javnosti o temama sastanka i najvažnijim projektima na očuvanju i unaprjeđenju biodiverziteta, te mogućnostima saradnje, nakon sastanka, održana konferencija za medije.

Nakon što je informisao o načinu upravljanja i finansiranja parkova, donošenju prostorno-planske dokumentacije i pripremi petogodišnjih planova upravljanja za period 2016 – 2020. godina za sve parkove pojedinačno, Mrdak je istakao da “crnogorski nacionalni parkovi imaju veći potencijal od onoga što su danas i da Crna Gora može da bude prepoznata kao “zemlja nacionalnih parkova” ukoliko se u skorijoj budućnosti bude značajnije investiralo u njihov razvoj, kao i da su „crnogorski parkovi važni za crnogorsku istoriju i budućnost ove zemlje“. “Crnogorska zaštićena područja danas imaju značajnu ulogu u nacionalnoj ekonomiji i razvoju i podstiču učinak različitih sektora privrede. Međutim, neophodna su veća finansijska ulaganja kako bi se ovim područjima upravljalo na način sličan razvijenijim evropskim zemljama. Malo gdje u svijetu kao u Crnoj Gori, nacionalni parkovi predstavljaju značajan ekonomski resurs države koja svoj razvoj zasniva na turizmu i poljoprivredi. Upravo je pozicioniranje crnogorskih parkova u središnjem i sjevernom dijelu Crne Gore takvo da će oni predstavljati  ključne i centralne tačke razvoja društva”, naveo je Mrdak.

U vezi sa zaštitom i unaprjeđenjem biodiverziteta, Mrdak je istakao da su u toku aktivnosti koje su definisane petogodišnjim i jednogodišnjim planovima upravljanja, kao i da se u saradnji sa drugim partnerima realizuju projekti na očuvanju karakterističnih životinjskih vrsta kao što je projekat Očuvanje pelikana, ključne vrste biodiverziteta Skadarskog jezera, Program oporavka balkanskog risa na Balkanu, Monitoring ptica i Monitoring ukljeve i krapa u NP Skadarsko jezero, Monitoring medvjeda i Monitoring divokoze u NP Durmitor.

Podaci ukazuju da se trend posjećenosti parkova povećava iz godine u godinu i da je sve veće interesovanje za njihovu turističku ponudu. Ove godine, očekuje se da će oko 300.000 posjetilaca doći u Parkove, kao i da oni postaju dio neizostavne ponude crnogorskog turizma. S tim u vezi, u skladu sa ciljevima i potrebama razvoja turizma, JPNPCG je pokrenulo nekoliko procesa i aktivnosti kao što su izrada vizuelnog identiteta, izrada investicionog vodiča i formiranje poslovnih foruma. U cilju unaprjeđenja turističke infrastrukture, Mrdak je informisao da u 2015. godini očekujemo početak rekonstrukcije restorana i apartmana u NP Biogradska gora i restorana u NP Durmitor, kao i da je Vlada Slovenije opredjelila donaciju za adaptaciju Planinarskog doma Škrka u NP Durmitor, te da će tokom ove godine biti završeno i asfaltiranje Panoramskog puta, tzv. Durmitorskog prstena.

Ministar Gvozdenović je ukazao na značaj nacionalnih parkova Crne Gore i da je u ovom trenutku potrebno spremnost ambasada usmjeriti na zajedničke ciljeve i efikasnije korišćenje raspoloživih evropskih fondova. S tim u vezi, ukazao je da bilo korisno održati dvije konferencije, od kojih bi se jedna odnosila na potencijale crnogorskih nacionalnih parkova i uključivanje biznis sektora, a druga na potencijalne donacije za konkretne projekte parkova gdje je važna politička podrška EK i ambasada Njemačke i Austrije.

“Potrebno je dobiti ideje da bi vidjeli koji su interesi privatnog sektora u cilju razvoja parkova”, zaključio je ministar Gvozdenović.

Štajnaker je ukazala da je potrebno proširiti ljetnju sezonu na pred i post sezonu u cilju privlačenja većeg broja posjetilaca i formirati turističku ponudu za specifične ciljne grupe, kao što su npr. posjetioci starije starosne dobi iznad pedeset godina i za mlade generacije u vidu aktivnog odmora. Ona je takođe istakla da znanje o nacionalni parkovima nije na dovoljno visokom nivou, i da su oni spremni da promovišu prirodne ljepote kod njemačkih turoperatera. Froulih je primjetio da je Crna Gora prepoznata po Jadranskoj obali, ali ne i po svojim parkovima. On je takođe objasnio da je potrebno lokalno stanovništvo privući da dođu i upoznaju parkove, jer to je osnova sa koje se kasnije izgrađuje čitav sistem.

„Crna Gora jeste zemlja sa očuvanom prirodom, nacionalnim parkovima i pejzažima, ali je potrebno sagledati i njihov ekonomski aspekt“., konstatovao je on.

Kamarata je ukazao da je dobro što nacionalni parkovi imaju politički prioritet jer se na taj način može unaprijediti nivo njihovog razvoja, očuvanja i zaštite. Takođe je objasnio da nacionalne parkove, pored prirodnih i kulturnih vrijednosti, čine i ljudi koji u njima žive i da lokalno stanovništvo treba da ima benefite od njih.

Na kraju sastanka, zaključeno je da su nacionalni parkovi imali izuzetnu saradnju sa austrijskom i njemačkom vladom sredinom prošle decenije kroz bilateralnu saradnju preko Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju i Austrijske razvojne agencije, posebno u NP Biogradska gora i NP Skadarsko jezero.

“Tada smo dali naglasak na razvoj novih turističkih proizvoda, edukaciju lokalnog stanovništva, obučavanje zaposlenih i zabilježili smo dobro ostvarivanje svih indikatora. Danas očekujemo da sa ovog sastanka potekne nova energija koja će doprinijeti razvoju Parkova i omogućiti da se na najbolji mogući način koriste raspoloživi fondovi za zemlje koje još uvijek nijesu ušle u Evropsku Uniju” kazao je Mrdak, napominjući da postoji dosta tema o kojima se može razgovarati i diskutovati kada su u pitanju zaštićena prirodna područja, kao što su pitanje čistoće, edukacije mladih, produženje sezone, unaprjeđenje turističkog proizvoda, tako da su u cilju boljeg informisanja sa ključnim aspektima crnogorskih nacionalnih parkova, ambasadori pozvani da provedu jedan proljećni dan u šetnji i druženju u jednom od crnogorskih nacionalnih parkova.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.