Logično je da neki ključni događaji u svijetu budu inspiracija i našim političarima, kaže Daliborka Uljarević iz Centra za građansko obrazovanje. Ipak međutim, napominje da je
velika razlika i u kontekstima i u onome što je kapacitet samih aktera u zemlji u kojoj se ta ideja pokušava sprovesti.
„Treba napomenuti i to da u Crnoj Gori i postojeće političke partije u značajnoj mjeri flertuju sa ljevičarskim opredjeljenjem, ali u praksi imamo jako malo onoga što je istinska privrženost ljevici,’’ naglasila je Uljarević.
Trenutno smo svjedoci, kaže Uljarević, dva paralelna procesa – na jednoj strani imamo vidljivu atomizaciju i usitnjavanje političke ponude u opoziciji što je svakako veliko opterećenje za bilo kakav zajednički nastup opozicije na predstojećim izborima ali, i druge koncepte koji bi obezbijedili sinhronizovaniji nastup opozicije.
„Paralelno sa tim, imamo i prestrojavanje koje svodi tu ponudu na dva dominantna izraza. Jedan je radikalni, koji smatra da se jedino radikalnim pa i vaninstitucionalnim metodama mogu mijenjati politički sistem i odnosi u Crnoj Gori. Drugi je umjereniji, građanski, koji smatra da treba napraviti suštinsku alternativu bez problematizovanja već uspostavljenih spoljnopolitičkih prioriteta,’’ kaže Uljarević.
To što je unutar opozicije partija sve više, a akteri ostaju isti može da donese dobro jedino vladajućoj koaliciji, smatra ona.
’’Oni samo mijenjaju pozicije iz kojih djeluju i to prestrojavanje ne donosi ni toliko potrebnu energiju ni ideju kako izaći iz teške socijalno-ekonomske situacije. Ono samo kreira jedan dnevno-politički teatar i moj je utisak da građanima to već postaje strašno dosadno i da ubija jednu motivaciju da se sami građani više angažuju da oni pristupe nečemu što će predstavljati i njihov doprinos određenoj društvenoj promjeni’’, zaključila je Uljarević.
(AntenaM)