
Na pitanje kako komentariše poruku francuskog predsjsdnika Fransoa Olanda da NATO ne treba dalje da se širi, Konjević je kazao da su zaključci poslednjeg samita u Velsu afirmisali su napredak Crne Gore i do kraja 2015. godine je ostavljena mogućnost da se na ministarskom nivou donese odluka o pozivu Crnoj Gori da postane članica NATO.
"Ovo je prvi put da se odluka o pozivu za članstvo može usaglasiti na ministarskom nivou, što dokazuje koliko je NATO ostao privržen ideji proširenja. NATO je potvrdio da je Crna Gora na korak od poziva ukoliko u 2015. godini nastavi sa reforma u sektoru bezbjednosti i dodatno osnaži vladavinu prava. Manje je važno da li ćemo poziv dobiti krajem ove godine odlukom ministarskog savjeta ili na samitu u prvoj polovini naredne godine. Crna Gora će u mandatu ove vlade dobijanjem poziva za članstvo u NATO realizovati svoj najvažniji cilj nakon obnove nezavisnosti. Pripadnost NATO-u dodatno će doprinijeti stabilizaciji regiona i poslati jasnu poruku zapadnim investitorima da je Crna Gora stabilna i sigurna za njihove investicije. Jasno je iskustvo drugih država koje su ušle u NATO nakon ulaska ekonomije osnažene su novim zapadnim investicijama koje su produkovale privredni rast i nova zapošljavanja. Postati dio šireg sistema bezbjednosti finalna je potvrda crnogorske nezavisnosti i teritorijalnog integriteta i suvereniteta", poručuje Konjević.
Dodaje da se izjava predsjednika Olanda mora uzeti u kontekstu uticaja jedne od najvažnijih članica Alijanse, ali vjeruje da će i druge ključne članice zajedno sa Francuskom ostati pri politici proširenja potvrđenoj na poslednjem samitu u Velsu.
"Nakon izjave Olanda zajedno smo čuli poruke iz NATO-a i zvaničnih predstavnika drugih ključnih članica da se ta izjava nije odnosila na Crnu Goru. Tokom nedavno održane minhenske bezbjednosne konferencije čuli smo jasnu podršku Crnoj Gori za članstvo u NATO od potpredsjednika Bajdena, kao i izjavu državnog sekretara Kerija. Podrška sa ovih značajnih adresa ujedno je i obaveza da nastavimo sa realizacijom dogovorenih obaveza u reformama kako bismo dostigli standarde za članstvo", smatra Konjević.
On je odgovorio i na pitanje kako će novonastale okolnosti uticati na stabilnost vladajuće koalicije, imajući u vidu raniji stav lidera SDP-a Ranka Krivokapića da su sa DPS-om zbog evroatlantskih integracija te koliko je realna opcija da dođe do novih izbora.
"Krivokapić nije rekao da smo sa DPS-om samo zbog NATO-a. On je rekao da je članstvo u NATO ključni razlog za saradnju sa DPS-om. Pored tog ključnog razloga važan je i onaj oko zajedničkog opredjeljenja da nastavimo da radimo na reformama na putu EU integracija. Rad Vlade će biti posvećen ostvarivanju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, kao i ispunjavanju obaveza za dobijanje poziva za članstvo u NATO. Ukoliko postignemo rezultate koji će obezbijediti nastavak EU integracija i dobijemo pozivnice za članstvo u NATO Vlada je ostvarila dva velika cilja i to bi bio veliki uspjeh. Ako ti rezultati izostanu to bi bio veliki neuspjeh Vlade, značio bi da je Vlada izgubila podršku ključnih evropskih partnera i izbori bi bili jedino rješenje", kazao je Konjević.