
Pregovori su prekinuti krajem decembra, a novi ugovor o menadžmentu trebalo bi da bude dogovoren do 31. marta.
Tačka razdora nije to što A2A nije ispunila ugovorom predviđene uslove, jer su se pregovarači složili da su uslovi poslovanja izmijenjeni, već je ključni problem izgradnja drugog bloka Termoelektrane (TE) u Pljevljima, za koju Italijani nijesu zainteresovani.
Zato su oni predložili da se traži treći partner koji bi bio voljan da investira u taj projekat vrijedan između 277 i 356 miliona eura.
Vicepremijer Vujica Lazović, koji predvodi crnogorski pregovarački tim, u januaru je saopštio da će, ukoliko dogovor do 31. marta ne bude postignut, Vlada sama pristupiti izgradnji drugog bloka, zbog značaja koji taj projekat ima za energetsku stabilnost države.
Lazović je tada rekao da EPCG ima značajan iznos slobodnih sredstava i da bi se, kao jedan profitabilan privredni subjekat, mogla kreditno zadužiti.
Iz Italije je, u susret obnovljenim pregovorima, stigla poruka predsjednika A2A, Giovannia Valotia, da Italiji možda uopšte neće trebati energija sa Balkana.
On je akcionarima, odbornicima gradskih opština Milano i Breša kazao da su pregovori sa Vladom Crne Gore veoma komplikovani i dodao da je kupovina EPCG naslijeđna od prethodnog menadžmenta, koji je u 41,7 odsto akcija EPCG uložio 430 miliona eura.
Italijani insistiraju na stabilnim uslovima poslovanja u smislu regulative, jer im je cilj da konačno ostvare profit i nadoknade novac uložen u akcije EPCG.
A2A je krajem februara dostavila analizu poslovanja u proteklih pet godina i navela da je, u okviru mogućeg, poštovala ugovorene odredbe, koje se odnose na modernizaciju distributivne mreže, smanjenje gubitaka, vecu sigurnost u snabdijevanju i ostvarenje profita.
Izvor: antenam.net; MINA