
Prema njegovim riječima, fakultet je trebalo da obradi listove nepokretnosti, odštampa ih i ukoriči, priredi azbučne registre i spiskove parcela. Džaković objašnjava da se od 1991. godine, nakon što je fakultet pogrešno obradio dostavljene podatke, prvi put Mitropolija crnogorsko-primorska pojavljuje kao titular Manastira Ostrog. Takvo rješenje postalo je punovažno nakon objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.
Upitan je li se tadašnja Imovinsko-pravna i služba katastra opštine Danilovgrad mogla žaliti zbog unošenja netačnih podataka i tražiti ispravku, Džaković je odgovorio potvrdno.
"Mogla je. Mi smo računali da su podaci tačno preneseni iz elaborata. Nijesmo kontrolisali. Opština Vrela ima, recimo, 500-600 posjednika. Računalo se da oni to odgovorno rade", kazao je on.
Džaković tvrdi da je služba katastra ispoštovala sve procedure koje su predviđene zakonom i da ne vidi nikakvu krivicu koju im javnost i Crnogorska pravoslavna crkva stavljaju na teret.
"Nikakvu, ne samo sada zaposlenih, nego i velikog broja bivših kolega. Niko se nije bavio tim pitanjem, pogotovo da uradi nešto što je nazakonito. To nije svojstveno našoj područnoj jedinici, pa ni u ovom slučaju, jer je ovo osjetljivo pitanje", kazao je on, podsjećajući da je tadašnji Geozavod organizovao „izlaganje" podataka ne samo za katastarsku opštinu Vrela, nego i Spuž, Podgoricu i Slap.
Prema njegovim riječima, nakon aerofotogrametrijskog snimanja koje je obavljeno 1987. godine, izrađen je elaborat, foto skice na kojima su nepokretnosti Manastira Ostrog dešifrovane na ime tog vjerskog kompleksa, a u popisnom listu navedene kao njegovo vlasništvo.
"Nepokretnosti su u tom postupku dešifrovane na ime Manastira Ostrog, kao što je bilo u izvornom posjedovnom listu iz 1953. godine. Nakon izvršenog dešifrovanja išlo se na formiranje popisnih lista, parcela, preračun površina. Kada je završen operat, dat je Komisiji za izlaganje podataka o nepokretnostima i utvrđivanje stvarnih prava na nepokretnosti na uvid", objasnio je on.
Komisija je, dodao je Džaković, donijela rješenje prema kojem se sve nepokretnosti iz popisnog lista upisuju na ime Manastira Ostrog, bez ikakvih tereta i ograničenja. U tom postupku učestvovao je tadašnji upravnik Manastira Ostrog Serafim (Špiro) Kašić, koji nije imao primjedbi na utvrđene podatke.
"Nemam primjedbi i slažem se sa utvrđenim stanjem u vezi podataka o nepokretnosti utvrđenim premjerom i katastarskim klasiranjem zemljišta", izjavio je Kašić, piše u zapisniku Komisije, broj 11/90, od 14. marta 1990. godine. Džaković je ponovio da je i prema posjedovnom listu iz 1953. godine vlasnik svih nekretnina bio Manastir Ostrog, odosno država i narod.
Izvor: Pobjeda; foto: panacomp.net