Društvo

Pokrenuti Nacionalnu donatorsku kampanju za porodilišta

U Crnoj Gori potrebno je pokrenuti nacionalnu donatorsku kampanju za porodilišta, ocijenila je predsjednica Udruženja roditelji, Kristina Mihailović, prenosi Mina.
Pokrenuti Nacionalnu donatorsku kampanju za porodilišta
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Ona je danas, na sjednici Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje na kojoj se raspravljalo o bezbjednosti i kvalitetu bolničke njege majki i novorođečadi, podsjetila da su rezultati Studije UNICEF-a o stanju u crnogorskim porodilištima pokazali da je zdravstvenom sistemu u Crnoj Gori u dijelu perinatalne i postnatalne zaštite nedostaju hitne i korjenite promjene.

»Jedan od predloga da se to riješi je da se formira Komisija, koja bi se upoznala detaljno sa ovom Studijom i nakon toga obišla sva porodilišta, nakon čega bi bile definisane konkretne mjere u hitnom roku koje bi trebale da se sprovedu«, navela je ona.

Mihailović je kazala da je Udruženje roditelji zainteresovano, ukoliko za to postoji volja, da se pokrene nacionalna donatorska kampanja za porodilišta.

»Jedna od vrlo važnih stvari na koje smo ukazali da se mijenja tiče se odnosa ljekara i majki, a to je nešto na šta su nam majke ukazivale. Novi ministar je to juče pomenuo, kad je posjetio Bolnicu u Bijelom Polju, da ne postoji komunikacija unutar samog sistema među ljekarima, ali mi bismo htjeli da istaknemo da ne postoji dobra komunikacija sa porodicama dok su u porodilištima«, rekla je ona.

Mihailović smatra da je potrebna nadzor i kontrola nad unaprijeđenjem rada zdravstvenih ustanova.

Pomoćnik ministra zdravlja, Mensud Grbović, kazao je da je postojala »interna« komisija, koja je napravila procjene. »To je nešto što će biti napravljeno u narednom perodu.

»Nacionalna komisija koja bi trebala da omogući da se prepuruke UNICEF-a implementiraju i da može da organizuje ponavljanje same Studije«, naveo je on.

Grbović je kazao da je Minstarstvo, u saradnji sa UNICEF-om izradilo pet smjernica, koje imaju za cilj da se primjenjuju novi pristupi rješavanju problema, koji su zasnovani na dokazima i koji omogućavaju kontinuiranu medicinsku edukaciju svog zaposlenog.

On je rekao da je u Kliničkom centru Crne Gore urađena temeljna rekonstrukcija i da je napravljeno pet porođajnih sala, posbena sala za carske rezove, a da je još omogućiti primjenu babz friendly programa.

Ministarstvo zdravlja je uzelo veoma ozbiljno uzelo u razmatranje preporuke sa kontrolnog saslušanja. »Mogu da vam kažem da smo skoro sve već realizovali«.

Poslanik Pozitivne Crne Gore, Srđan Perić, ocijenio je da je krovni menadžment zdravstva najveći problem zdravstvenog sistema.

»Kada se desilo ono u Bijelom Polju, mi smo imali situaciju da vidimo koji su ljekari krivi. A zapravo je situcija potpuno drugačija. Trbeali smo da vidimo gdje sistem ne funckioniše u tom trenutku«, kazao je on.

Perić je ocijenio da je krovni menadžment zdravstve vrlo zatvoren za kritike i sugestije i reaguje sporo i pasivno, i da je ključ da se to riješi, da postane otvoren.

»Zbog takvog djelovanja Ministarstva, mi smo došli u situaciju da ljekari u crnogorskom zdravstvenom sitemu se sve više plaše kako obavljaju posao, a to nije dobro. Sada se svaki ljekar postavlja u poziciju da on može biti potencijalni krivac koji može u zatvor zbog svoje pogrešne procjene, koja nije bazirana na pretpostavkama«, upozorio je on.

Poslanik Demokratskog fronta, Emilo Labudović, smatra da bi osim o sigurnosti porodilja i beba, prvenstveno trebalo raspravljati o njihovim problemima prije trudnoće, a koje se odnose na porodiljsko bolovanje.

»Stalno mi je prisutna sjenka jedne stravične demografske prognoze koja govori da će 2050. godine više od 50 odsto stanovika Crne Gore biti strarije od 60 godina«, rekao je on.

Labudović smatra da je neophodna široka društvena odgovornost da se stvore sulovi da bi žene bile majke, »jer klima da bi neko bio rodtelj nije dobra«.

Predsjednik Odbora, Zoran Jelić, kazao je da to skupštinsko tijelo treba da pošalje poruku porodiljama da vjeruju u zdravstveni sistem Crne Gore.

»Ono što mi kao poslanici možemo da doprinesemo kvalitetu zdravstvene zaštite jeste da kad se donosi budžet zdravstvenog sistema Crne Gore da se obezbijedi više novca«, naveo je on.

Jelić je rekao da poslanici čine taj napor, ali da on nije dovoljan, podsjećajući da država zadužila za 35 miliona eura kako bi se obezbijedila nedostajuća sredstva Fondu zdravstvenog osiguranja.

Grbović je poručio da Ministarstvo zdravlja nije zatvoren sistem, navodeći da je na Kolegijumu tog resora prisutvovao nevladin sektor.

»Probajte da nađete neko drugo Ministasrstvo gdje su u Kolegijumu učestvovali predstavnici nevladinog sektora. Da li je to dovoljno, možda nije, ali ne možemo govoriti o zatvorenosti upravljačke strukture«, kazao je on.

Grbović je kazao da budžet za zdravstvo nije dovoljan, ali da je doivoljan za održavanje čistoće u zdravstvenim ustanovama.

Mina 

Portal Analitika