Društvo

Venecijanska komisija: Privremenu zabranu medija brisati iz zakona

Mogućnost privremene zabrane medijskog sadržaja ili medija trebalo bi propisati samo u slučajevima kada je to neophodno da bi se spriječilo podsticanje na nasilje, nasilno rušenje ustavnog poretka i drugih sličnih prijetnji javnom redu, ali samo kao posljednju mjeru
Venecijanska komisija: Privremenu zabranu medija brisati iz zakona
Portal AnalitikaIzvor

Venecijanska komisija objavila je danas mišljenje na predlog dopuna Zakona o medijima i predlo­žila da se briše odredba pre­ma kojoj bi sud mogao da na­redi privremenu zabranu medijskog sadržaja ili rada medija kao odgovor ili sank­ciju za nepoštovanje sudske odluke.

Mišljenje Venecijanske komi­sije, koje je 17. decembra prošle godine zatražio predsjednik parlamenta Ranko Krivoka-pić, u saglasju je sa ocjenama medijske, stručne i laičke jav­nosti da će usvajanjem dopuna zakona u tom obliku biti naru­šena nezavisnost medija i slo­boda govora.

Poslanici Rifat Rastoder (SDP), Genci Nimanbegu (FORCA) i Andrija Popović (LP) predložili su 6. marta no­ve izmjene i dopune Zakona o medijima, kojima je predviđeno da sud može zabraniti dis­tribuciju medija koji prekrši sudsku odluku o zabrani objavljivanja spornog sadrža­ja, ali privremeno, odnosno do pravosnažnog okončanja po­stupka, uz novčane kazne. Ovaj predlog uslijedio je dva mjeseca nakon što je povučen njihov prethodni kritikovani zakonski tekst, koji je propisi­vao trajnu zabranu medija koji ponovo objavi „zabranjeni" sadržaj.

Predlagači su propisali da sud može, ako medij prekrši sud­sku zabranu objavljivanja određenog sadržaja, na pred­log tužioca privremeno - do pravosnažnog okončanja po­stupka, zabraniti distribuciju medija. Tužilac je obavezan da sudu, uz predlog za privreme­nu zabranu medija, podnese i predlog za odgovarajuću nov­čanu kaznu vlasnika medija, kao i odgovornog urednika. Novčana kazna za „neposluš­ni" medij iznosila bi od pet hiljada do deset hiljada eura za vlasnika, odnosno od hiljadu do pet hiljada eura za odgo­vornog urednika. Sporni sadr­žaj je, shodno izmjenama Za­kona, onaj koji poziva na nasilno rušenje Ustavom utvr­đenog poretka, narušavanje teritorijalnogintegriteta drža­ve, ugrožava javni moral i krši zajamčene slobode i prava građana, zatim izaziva ili pro­pagira nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju ili diskrimina­ciju.

U mišljenju Venecijanske ko­misije navodi se da bi moguć­nost privremene zabrane me­dijskog sadržaja ili medija trebalo propisati samo u slu­čajevima kadaje to neophod­no da bi se spriječilo podstica­nje na nasilje, nasilno rušenje ustavnogporetka i drugih slič­nih prijetnji javnom redu, ali samo kao posljednju mjeru.

Ocijenjeno je i da bi donju gra­nicu za novčane kazne trebalo brisati iz zakona i podrobnijeobjasniti značenje termina „ponovljeni prekršaj". . Prema mišljenju Venecijanske komisije, zatvaranje medija, čak i u situaciji kada je to pri­vremena mjera, nije ni odgo­varajuća, niti prihvatljiva sankcija za nepoštovanje sud­skih odluka. Svaki pravni si­stem, kako se dodaje, pa i crno­gorski, ima mehanizme za sprovođenje sudskih odluka. Venecijanska komisija smatra da te generalne mjere, koje ni-jesu propisane samo za medi­je, mogu biti upotrijebljene kako bi se osiguralo da se po­štuju odluke suda. Komisija smatra da bi iz zako­na trebalo brisati i sve odred­nice koje se odnose na „moral" i „prava građana". Ocijenjeno je da u dopunama nije precizi­rana gornja granica za privre­menu zabranu medija, koja bi trebalo da bude srazmjerna ozbiljnosti „medijskog prekr­šaja". U zakonu nije jasno pre­cizirano šta se dešava kada medij objavi novu pričukojaje slična, ali ne i indentična pret­hodnoj kojaje zabranjena i šta ako se uvredljivi sadržaj objavi mnogo godinakasnije. U Venecijanskoj komisiji sma­traju da bi dopunama trebalo jasno precizirati da samo kon­kretni medij koji je odgovoran za kršenje Zakona o medijima bude kažnjen, a ne cijela kompanija u čijem je sastavu ta medijskakuća. Odredbe zakona bi, kako tvrde, trebalo primije­niti samo na tradicionalne, od­nosno one koji imaju „uređi­vačku politiku" i time odgovornost za sadržaj koji objavljuju.       

Portal Analitika