
Tom prilikom je Klaudio Markioni (Claudio Marchioni) izvršni direktor Terne za Crnu Goru obavijestio prisutne o tome da je norveški Nexans postavio prvih 130 km podvodnog kabla između Italije i Crne Gore, o čemu je danas pisao i Portal Analitika. Prisutnim studentima i profesorima prikazao je i nekoliko fotografija napravljenih tokom radova na postavljanju kabla koje je obavljala norveška firma sa svojim brodom na Jadranskom moru.
O naučnom interesu za podvodne kablove i istoriji njihove upotrebe govorio je Masimo Pompili (Massimo Pompili) profesor na predmetu „Električne komponente i tehnologije“ na rimskom Univerzitetu „Sapienza“.
On je podsjetio da je prvi podvodni kabal, koji je bio telegrafski, postavljen davne 1858. godine i povezivao je Italiju sa ostrvom Ponca (Ponza), naspram Gaete.
Masimo Rebolini (Massimo Rebolini) govorio je o iskustvu Terne na polju upotrebe podvodnih kablova i o budućim izazovima. Rebolini je odgovorno lice u odsjeku za tehnologiju u Terni i predsjednik italijanskog odsjeka CIGRE (međunarodno udruženje operatora za prenos električne energije).
Bivši menadžer u italijanskom Enelu i predsjednik Italijanskog tehničkog komiteta Bruno Antonio Kauzilo (Bruno Antonio Cauzillo) je govorio o termičkom dizajnu za podvodne kablove.
Milutin Ostojić, univerzitetski profesor i predsjednik crnogorskog odsjeka CIGRE je govorio na temu italijansko-crnogorskog kabla i uticaja na životnu sredinu.
Nikola Kuljača, iz grupe Prysmian, koja za potrebe Terne, proizvodi i postavlja jedan od dva kabla koji će povezitavi dvije obale, govorio je o sadašnjim i budućim inovacijama u tehnologiji podvodnih kablova.