Zabava

Anđelina Đžoli objasnila zašto se odlučila na još jednu operaciju

Anđelina Đžoli objavila je poduže i prilično dirljivo pismo u kojem detaljno opisuje razloge zbog kojih se odlučila na još jednu operaciju, a progovorila je i o posljedicama s kojima se suočava nakon te odluke.
Anđelina Đžoli objasnila zašto se odlučila na još jednu operaciju
Portal AnalitikaIzvor

"Prije dvije godine pisala sam o svojoj odluci da se podvrgnem dvostrukoj mastektomiji. Jednostavnom krvnom pretragom doznala sam da nosim mutirani BRCA1 gen koji nosi 87 posto šanse da obolim od raka dojke i 50 posto da obolim od raka jajnika. Od raka su mi umrle majka, baka i teta. Željela sam da i druge žene sa sličnim rizikom znaju koje su im opcije. Obećala sam da ću nastaviti objavljivati informacije koje bi mogle biti korisne uključujući i moguću sljedeću preventivnu operaciju - uklanjanje jajnika i jajovoda.

Planirala sam to već neke vrijeme. Manje je kompleksna operacija od dvostruke mastektomije, ali su joj posljedice puno ozbiljnije. Žene nakon nje doživljavaju prisilnu menopauzu. Stoga sam se psihički i emocionalno pripremala, razgovarala sa doktorima, istraživala alternativnu medicinu i tražila čime ću nadomjestiti estrogen i progesteron. Ali osjećala sam da su preda mnom još mjeseci za definiranje datuma operacije.

Postojala je opasnost od ranog stadijuma raka

No, prije dva dana pozvao me moj ljekar. 'CA 125 ti je normalan', rekao je. S olakšanjem sam uzdahnula. Taj test mjeri nivo proteina CA-125 u krvi i služi za nadziranje raka jajnika. Radim ga svake godine zbog prorodične anamneze. Ali to nije bilo sve. Rekao mi je i to da postoji cijeli niz povišenih markera koji bi mogli ukazivati na rani stadijum raka. Zastala sam. 'CA-125 ima od 50 do 75 posto šansi da mu promakne detektovanje ranog stadijuma raka', rekao je. Htio je da mi hirurg odmah pregleda jajnike.

Prolazila sam kroz ono kroz što zamišljam da prolazi na hiljade drugih žena. Sama sebi sam rekla da moram ostati mirna, jaka, da nemam razloga misliti kako neću doživjeti odrastanje svoje djece ili upoznati svoje unuke. Nazvala sam svog supruga, koji je bio u Francuskoj, u roku nekoliko sati bio je u avionu. Najljepša stvar u takvim trenucima života je taj jasan pogled. Znaš za što živiš i što ti je bitno. To je tako smirujuće.

Istog dana otišla sam ženi, hirurgu, koja je liječila i moju majku. Zadnji put sam je vidjela onaj dan kad mi je majka umrla; zasuzile su joj oči kad me vidjela: 'Izgledaš baš kao ona'. Slomila sam se. Ali nasmiješile smo se jedna drugoj i složile se da smo tamo kako bi se suočile sa svakim problemom te 'da idemo to riješiti'. Na pretragama i ultrazvuku nije bilo ništa zabrinjavajuće. Odahnula sam shvativši da, ako se radi o raku, on je još u ranom stadijumu. Ako se nalazi negdje u mom tijelu, znaću to za pet dana. Tih pet dana prošlo mi je u magli, radila sam i išla na fudbalske utakmice svoje djece kako bih ostala mirna.

"Želim da druge žene ovo čuju"

Stigli su rezultati. PET/CT je bio čist i testovi za tumor bili su negativni. Bila sam presrećna iako je radioaktivna metoda testiranja značila da ne mogu zagrliti svoju djecu. Još uvijek je postojala šansa da se radi o raku u ranom stadijumu, ali to je bilo tako minorno u poređenju s uznapredovalim tumorom. Na svoje olakšanje, imala sam opciju ukloniti jajnike i jajovode i odlučila sam to napraviti.

Nisam to učinila samo zato što nosim mutaciju BRCA1 gena, želim da i druge žene ovo čuju. Pozitivan BRCA test ne znači odmah i skok na operacijski stol. Pričala sam s mnogim liječnicima, hirurzima i alternativnim medicinarima. Postoje druge opcije. Neke žene uzimaju kontracepcijske pilule ili se oslanjaju na alternativnu medicinu i redovne preglede. Postoji više od jednog načina za suočavanje s bilo kojim zdravstvenim problemom.

Najvažnije je znati te opcije i izabrati onu koja je najbolja za vas. U mom slučaju istočnjački i zapadnjački liječnici složili su se da je najbolje odstraniti jajnike i jajovode jer su, pored BRCA gena, tri žene u mojoj porodici umrle od raka. Liječnici su predložili da se podvrgnem preventivnoj operaciji deset godina prije no što su detektirani prvi znaci raka kod oboljelih članica moje porodici. Mojoj majci je rak jajnika dijagnosticiran sa 49 godina. Ja imam 39.

"Odlučila sam zadržati matericu"

Prošle nedjelje bila sam na operaciji... Postojao je manji benigni tumor na jednom jajniku, ali nije bilo znakova raka na ostalom tkivu. Nosim prozirni flaster s bioidentičnim estrogenom. U matericu su mi stavili spiralu s progesteronom. Pomoći će mi da održim hormonalni balans, ali važno je da će spriječiti rak materice. Odlučila sam zadržati matericu jer u porodičnoj anamnezi nemam tumor na tom mjestu.

Nije moguće otkloniti sav rizik i ostaje činjenica da sam sklona raku. Tražiću prirodne načine da ojačam imunološki sustav. Osjećam se ženstveno i odlučno u odlukama koje donosim za sebe i svoju porodicu. Znam da moja djeca nikada neće morati reći 'Mama mi je umrla od raka jajnika'. Nezavisno o zamjenskim hormonima koje primam sada sam u menopauzi. Neću moći više imati djecu i očekujem neke tjelesne promjene. Ali osjećam se pomireno sa svime što dolazi, ne zato što sam jaka nego zato što je to dio života. Toga se ne treba bojati.

Duboko saosjećam sa ženama kojima se ovo dogodilo rano u životu, prije no što su mogle imati djecu. Njihova je situacija mnogo teža od moje. Raspitivala sam se i saznala da postoje načini da žene uklone jajovode, ali ostave jajnike te tako im ostaje mogućnost trudnoće i ne ulaze u menopauzu. Nadam se mogu biti svjesne toga. Nije lako donijeti ovakve odluke. Ali moguće je preuzeti kontrolu i suočiti se s bilo kojim zdravstvenim problemom. Možete potražiti savjete, učiti o mogućnostima i donijeti odluke koje su ispravne. Znanje je moć", poručila je Đžoli, prenosi Time.

Izvor: Index.hr

 

Portal Analitika