
Iz EPCG su agenciji Mina-business saopštili da je od decembra 2011. do oktobra prošle godine, u centralnoj regiji ugrađeno oko 88 hiljada novih brojila, na sjeveru oko 16 hiljada, a na jugu oko 60 hiljada.
U naredna 24 mjeseca planira se ugradnja još oko 80 hiljada novih brojila.
“Nakon završetka ugradnje tih brojila, oko 65 odsto ukupnog broja potrošača u Crnoj Gori će biti pokriveno sistemom novih multifunkcionalnih brojila i u prilici da osjeti sve njegove prednosti”, kazali su iz EPCG.
Neke od prednosti su, kako su podsjetili, detaljan i precizan uvid u stanje potrošnje i shodno tome bolja kontrolu potrošnje, precizno daljinsko očitavanje uz isključenje mogućnosti subjektivne greške, brzo evidentiranje eventualnog kvara i njegovo efikasnije otklanjanje.
Trošak zamjene brojila u potpunosti snosi EPCG.
Glavni cilj ugradnje elektronskih brojila posljednje generacije je što pouzdanije i efikasnije snabdijevanje potrošača električnom energijom.
Nova brojila omogućavaju automatizovano, jednostavnije i brže mjerenje potrošnje električne energije. Time se postiže bolja kontrola isporuke i potrošnje, kao i praćenje naponskog nivoa na elektrodistributivnoj mreži, dok je kupcima omogućen uvid u trenutno stanje potrošnje.
Izvor: MINA; foto: cdm.me