Prema proceduri, na sjednici Odjeljenja za umjetnost će članovi obrazlagati svaki pojedinačni prijedlog, uz obavezne priložene dvije recenzije. Odjeljenje za umjetnost CANU čine redovni članovi Anka Burić, Žarko Đurović, Dragan Karadžić i Vojo Stanić i vanredni članovi Sreten Asanović, Žarko Mirković, Pavle Pejović i Zuvdija Hodžić. To znači da svaki kandidat za člana CANU mora na sjednici u utorak dobiti podršku najmanje pet članova Odbora. Nakon toga se o njihovom prijemu za vanredne članove glasa na Skupštini CANU gdje takođe moraju dobiti većinu glasova.
Prema informacijama Pobjede, na sjednici u utorak će akademik Zuvdija Hodžić obrazlagati kandidaturu Jevrema Brkovića, prvog predsjednika DANU i Pavla Goranovića, aktuelnog ministra kulture, dok će akademik Žarko Đurović obrazlagati kandidaturu Gojka Čelebića. Skupština Crne Gore usvojila je još 27. februara 2012. godine Zakon o Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti kojim je, praktično, ukinuta Dukljanska akademija i njeni članovi „upućeni" da po određenoj proceduri mogu postati članovi CANU.
Tada su mnogi u javnosti zagovarali tezu da će se, usvajanjem zakona, akademici CANU i DANU (CANU je imala 40 članova, 31 redovnog, devet vanrednih i 21 dopisnog, a DANU 33 člana, od čega 22 su nosioci Trinaestojulske nagrade) u zajedničkoj „kući" ubuduće zajedno raditi naučno-istraživačke projekte, prije svih - crnogorsku enciklopediju, Međutim, ideja Vlade Crne Gore, koju je sprovelo Ministarstvo nauke, nikada nije dobila podršku vrha Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i bila je očita opstrukcija prijema članova iz DANU a čak se i osporavala ustavnost Zakona o CANU.