- Bijelo Polje je u protekle tri godine značajno popravilo infrastrukturu za boravak djece u ustanovama predškolskog obrazovanja, prvenstveno izgradnjom novih objekata kao i adaptacijom postojećeg prostora za ovu namjenu u školama u prigradskom i seoskom području. Izgradnja avangardnog centralnog vrtića u Pruškoj vrijednog dva miliona eura i vrtića u ulici Lenke Jurišević, vrijednosti 1,5 miliona eura, siguran je pokazatelj brige koju kao Opština, Ministarstvo i društvo u cjelini ispoljavamo prema djeci, a sve u cilju jačanja institucionalnih kapaciteta za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Ovi objekti su značajno doprinijeli povećanju broja mjesta i poboljšanju uslova za boravak djece u vrtićima, kao i unapređenju socijalizacije i vaspitanja djece u našem gradu. Smatram da je lokalna uprava partnerskom izgradnjom ovih vrtića, time što patricipiramo u zakupima prostorija za potrebe vrtića u prigradskim i seoskim područjima, te mnogim drugim zajednički realizovanim projektima, valjano odgovorili na ovaj višedecenijski problem u našem gradu, i dodatno značajno doprinijeli smanjenju neujednačenosti upisa djece u ruralnim i urbanim sredinama, kazao je Žurić.
Cilj Kampanje „Svi u vrtić!“ je podizanje stope upisa u predškolsko obrazovanje na sjeveru Crne Gore i sprovodiće se u Bijelom Polju, Beranama, Rožajama, Plavu i Andrijevici. Šef predstavništva UNICEF-a Bendžamin Perks kaže da u Crnoj Gori samo 40 odsto djece uzrasta od tri do šest godina pohađa predškolsko obrazovanje, a stopa upisa najniža je na sjeveru.
- Neki od razloga tiču se socijalne kohezije. Vjerovatnoća da će dijete rođeno u Rožajama pohađati predškolsko obrazovanje deset puta je manja nego ono u Budvi, a na sličnu nejednakost nailazimo i kada poredimo bogatu i siromašnu djecu. Iz naučnih istraživanja nam je poznato da djeca koja pohađaju vrtiće pružaju bolje rezultate kasnije u školi. Na primjer, na osnovu takozvanog PISA testiranja, međunarodnog programa za ocjenjivanje učenika, studije koju Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj OECD sprovodi širom svijeta, crnogorski petnaestogodišnjaci koji nijesu išli u vrtić zaostaju jednu godinu za svojim vršnjacima po znanjima iz matematike, čitanja i prirodnih nauka, kazao je Perks.
Ministar prosvjete Predrag Bošković naglasio je da je cilj da do 2020. godine praktično 95 odsto djece bude obuhvaćeno sistemom predškolskog obrazovanja.
- Budva je već dostigla taj procenat, tačnije 94 odsto djece pohađa predškolsko obrazovanje, dok u Rožajama samo deset odsto djece pohađa to obrazovanje. Koliko god se čini daleko cilj od 95 odsto djece u 2020. godini koje pohađa predškolsko obrazovanje, siguran sam da mi to možemo ostvariti. U tom cilju, potrebno je podizati kvalitet infrastrukture i otvarati nove predškolske ustanove u vaspitno-obrazovnom sistemu Crne Gore. U septembru prošle godine otvoreno je pet takvih ustanova, a u narednom periodu, u dogovoru sa bankom Savjeta Evrope, otvorićemo još sedam, kazao je Bošković.
UNICEF je u partnerstvu sa Ministarstvom prosvjete i Univerzitetom Jejl uradio studiju u kojoj se prikazuju različiti finansijski scenariji koji mogu da ostvare stopu upisa od 95 odsto što, kako ističe Perks, odgovara cilju koji Evropska unija želi da ostvari u roku od pet godina.
- Predlaže se trosatni predškolski pripremni program koji bi se sastojao od najmanje 600 sati godišnje kvalitetnog obrazovanja, što je neophodno kako bi se prevazišle razlike u pogledu spremnosti za školu kazao je Perks, dodajući da će najveći izazov biti reorganizacija raspoloživog prostora i korišćenje osnovnih škola u ruralnim oblastima.