Abiznis

LEKIĆ: Subvencijama zaštititi domaće proizvođače

Naša poreska politika nije mnogo komplikovana, po stopama je na nižem nivou od EU i ne vidim neke posebne probleme oko ovog poglavlja. Što se tiče poglavlja vanjski odnosi, tu je situacija mnogo komplikovanija, jer Crna Gora ima bilateralne trgovačke sporazume sa mnogim zemljama koje treba usaglasiti sa pravilima EU, izjavio je Portalu Analitika ekonomski analitičar Siniša Lekić, komentarišući nedavno otvaranje poglavlja 16 (porezi) i 30 (vanjski poslovi) u pristupnim pregovorima sa Briselom.
LEKIĆ: Subvencijama zaštititi domaće proizvođače
Portal AnalitikaIzvor

"Možda da  bi  sa stanovišta punjenja budžeta bilo potrebno i veće učešće poreza, jer u posljednje vrijeme vidimo da se tekući deficit budžeta mora krpiti novim zaduženjima, a znamo da su porezi glavna stavka koja treba da puni državnu kasu. Očito to punjenje nije dovoljno, pa sa tog gledišta treba povećati poreze. Mislim da naša ekonomska situacija nalaže da se ne preporučuje povećanje poreza i više je potrebno izvršiti selektivni pristup oporezivanja, posebno u pojedinim granama", ističe Lekić.

Što se tiče poglavlja 30, Lekić je podvukao da će se lakše plasirati naša roba na  tržište EU , ali da će više to biti "lakši put robe ka nama,što može imati dobre i loše strane".

"Kakvo nam je stanje platnog bilansa, mi i nemamo mnogo robe koja treba da nađe put ka Evropi, Dobra strana uvoza je što će konkurencija biti veća, pa i cijene manje,a loša strana je što se domaći proizvođači moraju uklopiti u te cijene. Mislim da tu nema govora o zaštiti domaće proizvodnje ukoliko se ne primjeni princip subvencija, posebno u poljoprivrednoj proizvodnji. Imamo primjer kod proizvodnje mlijeka, gdje domaća proizvodnja ne može pratiti evropske cijene i  tu se moraju primjenjivati veće subvencije za zaštitu domaće proizvodnje. U svakom slučaju put do otvaranja poglavlja nije lak, ali je zatvaranje poglavlja neuporedivo teži zadatak", zaključio je Lekić.

 
 
 
Portal Analitika