
Politički analitičari smatraju da bi on mogao da odvede najmanje četvrtinu Glavnog odbora Nove. Ovo je samo jedan u nizu sukoba koji se desio u ovoj partiji od njenog nastanka 1997. godine.
Nova srpska demokratija vuče korijene od Narodne stranke Crne Gore (osnovana 12. maja 1990), političke organizacije desnog konzervativnog centra, naglašene srpske nacionalne prepoznatljivosti čiji je osnivač i prvi predsjednik bio dr Novak Kilibarda.
Narodnu stranku je prema, priznanju njenog prvog lidera, osnovala „tajna policija“ i turbulentnih devedesetih godina bila je prepoznatljiva po ekstremnom raspirivanju ratnohuškačke velikosrpske propagande i mržnji prema svemu što je imalo crnogorski predznak.
Do velikog zaokreta dolazi kada su lideri Narodne stranke i Liberalnog saveza, Novak Kilibarda i Slavko Perović, formirali koalicioni savez ,,Narodna sloga“ koji je i nastupio na izborima krajem 1996. godine. Izborni rezultat nije bio sjajan. Narodna stranka je 1997. sklopila savez s Milom Đukanovićem, protiv Momira Bulatovića i Slobodana Miloševića.
Dr Božidar Bojovic, tada potpredsjednik NS, sa grupom sljedbenika optužili su Kilibardu za ,,napuštanje opštih interesa Srba“. Napustili su stranku i formirali Srpsku narodnu stranku. Za prvog lidera SNS-a izabran je dr Božidar Bojovic. Na predsjedničkim izborima 1997. godine SNS je podržao Bulatovića i SNP. Ova stranka se vratila politici uspjela da pređe cenzus i uđe u parlament.
Dr Bojović, očito, nije zadovoljio svoje ,,beogradske mentore“, pa je 2003. godine uslijedio novi dramatični raskol u SNS. ,,Mladi lavovi“, kako su ih tada neki mediji nazivali, Andrija Mandić, Dobrilo Dedeić i Goran Danilović, iz stranke su izbacili dr Božidara Bojovića.
Andrija Mandić, kao predsjednik IO SNS, tada se oštro protivio ideji da na predsjedničkim izborima te godine kandidat opozicije bude Miodrag Lekić. On je Lekića smatrao „nepouzdanom osobom“ i „nekim ko nije naš“, piše Pobjeda.
Božidar Bojović, koji je tajno pregovarao sa Lekićem, smatrao je da je Lekić čovjek koji je bio „uz savezne organe i Miloševića tokom agresije“ i protiv koga ni „gospodin Koštunica nema ništa“. Razmjenjivane su teške optužbe o „saradnji s režimom“. Bojović je optuživao Mandića da je pronevjerio 400.000 maraka. Na jednom skupu brutalno je pretučen Bojovićev sljedbenik dr Ranko Kadić - ,,radili“ su čak i šrafcigeri, a nekoliko drugih aktivista zatražilo medicinsku pomoć.
,,Mladi lavovi“ su preuzeli kontrolu nad SNS, Bojović i dr Kadić su osnovali Demokratsku srpsku stranku. Bojović se kasnije povukao iz politike i vođstvo stranke prepustio Kadiću.
Ko napušta Mandića
Prema pisanju Pobjede, od istaknutih članova GO NOVE, sa Danilovićem ce u Demos iz Podgorice preći bivši šef odbornickog kluba Goran Radonjić, predsjednik mladih Boris Pejovic, odbornica Branka Bešovic, kao i funkcioneri GO iz Podgorice Slaven Kraljević, Dragan Mitrovic, Rajko Stevanović, Slaviša Čurović i Maja Vučelić, u pitanju će biti respektabilan odbornički klub u Skupštini glavnog grada od pet odbornika.
Danilović očekuje da će čak tridesetak članova GO NOVE da pređe u Demos. Računa i na članove GO iz Bara Aleksandra Rakočevića, Sava Vujoševića i Ranka Šljivančanina, koji su ga podržali i prilikom glasanja. Očekuje naklonost i Pljevalja, zbog Milana Lekića za koga se smatra da je odan bivšem zamjeniku predsjednika NOVE. Danilović računa i na odbor u Bijelom Polju, gdje ga je podržao član GO Predrag Terzić kao i 15 clanova iz tog grada.
Spisak nije konačan. Preletači su ponovo na cijeni.
foto: dan.co.me