Direktor Direktorata za upravne unutrašnje poslove u MUP-u Abid Crnovršanin, poručio je da je nemoguće odložiti primjenu Zakona tokom čije izrade su svi imali prilike da daju sugestije i primjedbe.
„Bilo je zatišje do početka primjena Zakona, osim što je Unija poslodavaca tražila prezentacije i održane su dvije, koje su bile dosta posjećene. Poslodavci su od početka upoznati i sadašnji predlozi nijesu upućeni kada je trebalo o tome razgovarati“, rekao je Crnovršanin na konferenciji za novinare.
On je dodao da je ono što sada poslodavci traže, odlaganje primjene, nemoguće jer je Zakon donijela Skupština, on je stupio na snagu i određen je rok njegove primjene.
On se nije složio sa ocjenama da su crnogorski državljani nestručni, nezainteresovani i neće da rade, zbog čega su poslodavcima potrebni stranci.
„Tvrditi za sopstvene građane da su neposlušni, nesposobni i neće da rade je krajnje neodgovorno i neozbiljno. To što se kaže da će sezona biti dovedena u pitanje, jer njima treba stručna radna snaga, najbolje demantuju podaci“, kazao je Crnovršanin.
On je saopštio da je u prošloj godini izdato preko 23 hiljade radnih dozvola za zapošljavanje stranaca u Crnoj Gori. Od toga je oko 19,7 hiljada radnih dozvola izdato nekvalifikovanim ili polukvalifikovanim radnicima, odnosno 85 odsto.
„Da li je to radna snaga o kojima oni govore sa stanovišta stručnosti i zainteresovanosti i da li se crnogorski turizam oslanja na nekvalifikovanu radnu snagu?“, pitao je Crnovršanin.
Za srednji kadar, koji bi, kako je dodao, trebalo da bude najzastupljeniji i koji možda ne bi mogao da se nađe na tržištu Crne Gore, u prošloj godini izdato je svega oko 1,8 hiljada dozvola ili 7,92 odsto.
„Mi smo ovako neregulisanim odnosima i nekontrolisanim migracijama pretvorili Crnu Goru u socijalnu ustanovu za ovaj region“, ocijenio je Crnovršanin. U šest država regiona je, kako je saopštio, izdato ukupno oko 57,49 hiljada dozvola za privremeni boravak, od čega samo u Crnoj Gori 30.800.
„Da li te privrede imaju svoj turizam i građevinarstvo i da li je to proporcionalno veličini naše države u pdnosu na ostale države regiona?“, pitao je Crnovršanin.
U Hrvatskoj koja je, kako je dodao, takođe turistička destinacija i članica EU, godišnje se izdaje oko tri hiljade dozvola.
On je podsjetio da je na crnogorskom tržištu rada preko 35 hiljada nezaposlenih, a u prošloj godini zaposlenje u Crnoj Gori je našlo oko 23,4 hiljade stranih radnika, a svega 14 hiljada crnogorskih.
„Organizuje se sajam sezonskog zapošljavanja, prijavilo se pet hiljada mladih i teatralno se saopštava da je 500 našlo radno mjesto, a što nije svih pet hiljada ili barem tri hiljade? Zato što su stranci dobili njihova radna mjesta“, kazao je Crnovršanin.
Pomoćni radnik za kuhinju da zna engleski, kineski i ruski jezik
On je, kao paradoks dokle ide bujnost mašte kako izigrati zakon, naveo primjer poslodavca iz Budve.
„Poslodavac iz Budve podnio je zahtjev Zavodu za zapošljavanje da mu treba pomoćni radnik za kuhinju koji treba da bude nekvalifikovan, da ima deset godina radnog iskustva i da zna engleski, kineski i ruski jezik. Možda su krompir ili suđe iz tih zemalja“, rekao je Crnovršanin. „Do tog nivoa se spuštamo da bi izigrali zakon“.
Crnovršanin je saopštio da je disproporcija između izdatih i prijavljenih dozvola jedan prema tri. „To znači da kad se izda 15 hiljada dozvola, od toga se ni za tri hiljade ne plaća porez državi. Pravi poslodavci bi trebalo da budu zainteresovani da eleminišu konkurenciju“, kazao je Crnovršanin.
On je saopštio da će se umrežavanjem koje je već urađeno, moći pratiti primjena radne dozvole od početka njenog izdavanja.
„Kad se podnese zahtjev svi će imati direktan pristup podacima, Poreska uprava i sve ostale inspekcije, kao i policija. Svima koji ne realizuju izdatu radnu dozvolu u roku od osam dana ona će biti poništena, a imamo na hiljade radnih dozvola koje nijesu prijavljene“, saopštio je Crnovršanin.
Realizacija dozvole, kako je objasnio, znači da je radnik za koga je izdata stvarno zaposlen, da prima platu, da ima ugvor o radu i da poslodavac za njega plaća obaveze državi.
„Poslodavci, takođe, neće moći produžiti radnu dozvolu ako nijesu izmirili obaveze prema radniku i državi“, poručio je Crnovršanin. Govoreći o agencijama za ustupanja radnika on je kazao da je nepojmljivo da neko može da ustupa stranu radnu snagu u državi.
„Stranac se ne može raspoređivati sa jednog na drugo radno mjesto, kao domaći radnik“, kazao je Crnovršanin.
Prema njegovim riječima, najviše priče je oko pribavljanja dozvole, a poslodavci, kako kaže, imaju dovoljeno vremena za to i ne stoji priča da im treba danas za sjutra i da ne mogu doći do nje.
Crnovršanin je poručio da je potrebno blagovremeno planirati potrebnu radnu snagu pa će je u tom slučaju poslodavci imati na vrijeme. (Mina business, Foto: Portal RTCG)