Politika

Pobjeda: Ko formira opozicioni “tim B” ?

Lider Nove srpske demokratije i član Predsjedništva Demokratskog fronta Andrija Mandić tvrdi da je na crnogorskoj političkoj sceni u toku formiranje opozicionog „tima B", pod dirigentskom palicom iz inostranstva. Mandić je u izjavi za Radio Antena M ocijenio da pojedini centri moći - koje lider Nove nije nominovao, ali ih je locirao u državama koje su najuticajnije u NATO - žele da novi opozicioni igrači „još revnosnije zastupaju spoljnopolitičke ciljeve Crne Gore, prvenstveno put u NATO".
Pobjeda: Ko formira opozicioni “tim B” ?
Portal AnalitikaIzvor

- U „timu B" nema mjesta za Novu i druge stranke kojima se ne upravlja sa strane - ista­kao je Mandić, zagonetno ne objašnjavajući ko to sa strane vuče konce i ko bi mogao da bude član tog novog opozicio­nog ešalona.

Nekako u isto vrijeme i lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević je na svom Twiter nalogu poručio da opozicija trpi žestoke uticaje, ali je bio konkretniji od Mandića i ustvrdio da je riječ o djelova­nju nekoliko - uticajnih amba­sada. Na direktive sa strane, tvrdi Medojević, ostao je imun jedino Demokratski front.

Usaglašeni nastupi Mandića i Medojevića mogli bi se pripisati i političkoj nervozi nakon što je doskorašnji lider Demo­kratskog fronta Miodrag Lekić napustio tu političku gru­paciju, povlačeći za sobom Gorana Danilovića, jednog od najuticajnijih funkcionera Nove, ali i nekoliko drugih funkcionera Nove. No, gledajući širu sliku, unutar opozicionog korpusa zaista je­ste veliko vrenje i ubrzano stvaranje novih stranaka: počev od formiranja URA Žarka Rakčevića i Dritana Abazovića, najave stranke Alekse Bečića, sve do začetka Lekić-Danilovićevog Demosa... Od nekadašnje ideje objedinjavanja opozicije I pritiska na blok vladajuće koalicije - na­kon kraha pregovora sa Krivokapićem poslije lokalnih izbo­ra u Podgorici - sada su, kako se ono kaže, „ostali samo dugmići".

Očito je da Mandić i Medojević sumnjaju da brzopotezno stvaranje novih stranaka, ali i najava njihove tješnje saradnje u bliskoj budućnosti - nije tek slučajnost, već koordinira­na akcija kojom rukovode ana­litičari nekih stranih ambasa­da. U ovom času, optužbe Mandi-

ća i Medojevića nemaju pokri­ća u opipljivim dokazima ili potezima političkih aktera. Ali, ne može se baš poreći da i Mandić i Medojević nemaju konekcije sa uticajnim ljudi­ma iz ovdašnjih ambasada uticajnih zemalja i da ne znaju „što se iza brda valja". Upravo su Mandić i Medojević, skupa sa Lekićem, tokom protekle dvije godine obilazili mnoge međunarodne adrese i tvrdili da imaju jasnu podršku iz inostranstva za ideju da se opozi­cija okupi oko DF-a. Činjenica je, takođe, da nove stranke jesu proizašle iz ne­vladinih organizacija koje su podržavale djelovanje Demo­kratskog fronta ili pripadnika drugih stranaka koje su vatre­no podržavale ujedinjenje u borbi protiv Đukanovićevog DPS-a.

Tako je Rakčevićev Forum 2010 pred lokalne izbore otvo­reno stao u ekipu Demokrat­skog fronta, a bilo je čak i pri­jedloga na unutarstranačkim organima DF-a da se bivši li­der SDP-a nađe na zajedničkoj izbornoj listi. I Dritan Abazović se, kao tadašnji član Pozi­tivne Crne Gore, otvoreno zalagao za mnogo tješnju saradnju sa DF-om dok je Lekić bio na čelu. Zato i nije slu­čajnost što je upravo Abazović, kao potpredsjednik URA, protekle sedmice otvoreno pozvao Lekića i Danilovića da priđu u „njegov" poslanički klub.

Ima, dakle, osnova da se kaže da novi politički subjekti - URA i Demos - već stvaraju osnove za neko zajedničko djelovanje. I ne bi se valjalo ču­diti što je neko iz inostranstva, ko brižljivo prati ovdašnja po­litička dešavanja, mogao da zaključi kako bi valjalo podr­žati - drugačije koncipiranu opoziciju.

I čini se logičnim da je među­narodni faktor - koji je ,,podgrijavao" ideju objedinjavanja opozicije - nakon tri neuspješ­na izborna pokušaja shvatio da ujedinjenje programski ra­znorodne opozicije nije imalo rezultata i da se sada okreću drugoj opciji.

U podužoj izjavi za Antenu M, Andrija Mandić cijeni da je osnovni cilj ove nove operacije pregrupisavanja - odnos pre­ma NATO. Prema njegovim riječima, Nova je ostala jedini dosljedni protivnik, gotovo je­dina brana za dvotrećinsku podršku priključenju NATO u crnogorskom parlamentu. Takvo objašnjenje djeluje kao - pretjerano pojednostavljiva­nje uticaja i djelovanja među­narodnog faktora, iako se mo­ra konstatovati da je u nekim nedavnim izjavama Alekse Bečića ili Miodraga Lekića vidljiv pomak, makar kada je riječ o atlantskim integracija­ma Crne Gore.

To, svakako, ne znači da odre­đeni međunarodni krugovi ipak ohrabruju promjene u opoziciji, nadajući se da će, ko­načno, opozicija djelovati - ne samo kao protivnik Đukanoviću - nego kao ekipa koja može i zna da ponudi nešto novo i bo­lje. Samo je, onda, pitanje: ko će u takvoj novoj konstelaciji odnosa u opoziciji biti ,,A", ako „B tim".

Draško ĐURANOVIĆ - Pobjeda

Portal Analitika