„Za sve sajtove koje koriste neregistrovani obveznici, ili nerezidenti, koji nemaju zastupnika, preduzeti mjere za njihovu blokadu u skladu sa ovlašćenjima iz Zakona o elektronskoj trgovini, Zakona o poreskoj administraciji i Zakona o carinskoj službi, Zakona o sprječavanju nelegalnog poslovanja, Zakona o untrašnjoj trgovini, Zakona o zašti potrošača, Zakona o inspekcijskom nadzoru. Zabraniti prodaju bez plaćanja poreza i uvesti u legalno poslovanje ovakvu vrstu prometa proizvoda i usluga“, piše u planu. Prošlog mjeseca, Vlada je najavila angažovanje Svjetske banke kao konsultanta u borbi protiv nelegalne trgovine putem društvenih mreža.
„Sve veća upotreba ICT u svim segmentima života i poslovanja posebno se odrazila na trgovinu. Izvještaj o radu Uprave za inpekcijske poslove, u dijelu rada inspekcije za usluge informacionog društva, ukazuje da je “trgovina preko društvenih mreža (putem Facebook stranica i veb sajtova) uglavnom nelegalna i predstavlja najveću poteškoću u nadzoru ove inspekcije, na šta ukazuju i podaci iz inspekcijskog nadzora po inicijativama koje su se uglavnom odnosile na te probleme (8 od ukupno 10 inicijativa)”, konstatovala je Vlada, dodajući da se nameće se i pitanje načina carinjenja i oporezivanja robe kupljene posredstvom on-line kanala. Prepoznajući ovo kao potencijanu biznis barijeru Ministarstvo se posredstvom Ministarstva finasnija obratilo Svjetskoj banci za konsultatnsku pomoć odnosno za transfer znanja u dijelu prepoznavanja aktivnosti koje moramo preduzeti da bi ispoštovali standarde u oblasti i u krajnjem zaštitili interese države, u smislu uvođenja u legalne tokove robe nabavljene posredstvom interneta. Naime, prema pomenutom izvještaju Uprave za inspekcijske poslove, “kod ovog oblika trgovine nema dostupnih podataka o tome ko je otvorio nalog preko kojeg se vrši trgovina, koja je kao takva nelegalna i predstavlja opasnost za potrošače, ali i po legalno tržište roba i usluga
Programom rada Vlade Crne Gore za 2015. godinu predviđeno je donošenje Akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije za 2015. godinu kojim bi se definisale mjere za suzbijanje sive ekonomije tokom 2015 godine, a u cilju nastavka aktivnosti na planu suzbijanja neformalne ekonomije -jačanje fiskalne discipline i eliminisanja nelojalne konkurencije kao i podizanje svijesti o značaju legalnog poslovanja.
„U cilju eleminisanja nelojalne konkurencije i slabljenja konkurentnosti preduzeća koja posluju u formalnoj zoni, Komisija za suzbijanje sive ekonomije će i u narednom periodu nastaviti sa implementacijom mjera u borbi protiv sive ekonomije kroz kontruktivnu diskusiju svih involviranih subjekata i sagledavanjem efekata predloženih mjera na najvišem nivou. Nastaviće se sa intenzivnom i snažnom medijskom kampanjom na nacionalnom nivou, čiji je cilj jačanje fiskalne discipline svih poreskih obveznika sa namjerom motivisanja građana i privrede na odgovorno ponašanje, kroz jačanje svijesti o negativnoj pojavi sive ekonomije na građane kao direkne korisnike budžeta i privredu, koja je, zbog sive ekonomije, izložena nelojalnoj konkurenciji“, piše u Akcionom planu.
P.Z.