Abiznis

Veliko “spremanje” privrednog prava na putu ka EU

U oblasti crnogorskog privrednog prava, o kojem su pregovori sa EU otvoreni u decembru 2013, u toku su velike promjene i pored toga što je, po ocjeni Evropske komisije, ostvaren visok stepen usklađenosti - kazao je u intervjuu za Pobjedu Goran Nikolić, načelnik u Ministarstvu ekonomije i šef Radne grupe za poglavlje 6 - Privredno pravo.
Veliko “spremanje” privrednog prava na putu ka EU
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

- Zakon o privrednim društvima, koji je ključni, u velikoj mjeri je usklađen sa pravnom tekovinom EU, ali se u narednom periodu očekuje donošenje novog zakona. Do kraja godine planirano je donošenje i drugih zakona - o računovodstvu, reviziji, tržištu kapitala, kao i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o preuzimanju akcionarskih društava - kaže Nikolić.

Privredno pravo odnosi se na osnivanje, funkcionisanje i kontrolu finansijskog poslovanja privrednih društava u državama članicama EU. Obuhvata dva dijela: pravo privrednih društava u užem smislu i računovodstvo i reviziju, kazao je on.

- Posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o privrednim društvima, koji je usvojen u julu 2011, željelo se ostvariti - podsticanje preduzetništva jednostavnijom procedurom registracije i usaglašavanje sa direktivama EU, uz primjenu najbolje međunarodne prakse. Zakon je prošao sve neophodne procedure i dobio pozitivnu ocjenu EK. Uzimajući sve u obzir smatramo da je Zakon o privrednim društvima u velikoj mjeri usklađen sa pravnom tekovinom EU. Zakon o preuzimanju privrednih društava, Zakon o hartijama od vrijednosti, Zakon o računovodstvu i reviziji, takođe su u velikoj mjeri usklađeni sa propisima EU, ali će morati da pretrpe promjene kako bi se postigla potpuna usaglašenost. Područje računovodstva i revizije uključuje uspostavljanje sistema provjere kvaliteta rada revizorske struke i djelotvornog sistema javnog nadzora nad njenim radom uopšte, sistema javnog objavljivanja godišnjih finansijskih izvještaja, kao i uspostavljanje i dosljednu primjenu međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja- pojašnjava Nikolić.

Na pomen da se u javnosti pominje da bi trebalo uvesti normu garantovanja imovinom vlasnika preduzeća, Nikolić smatra da bi takva norma bila jedna od najvećih biznis barijera, jer bi u potpunosti eliminisala sve koji nemaju svoju imovinu ili makar ne u onoj vrijednosti koja bi pokrivala vrijednost obaveza zbog kojih bi eventualno bilo potrebe da se potražioci naplate.

- Garantovanje sopstvenom imovinom je predviđeno samo za preduzetnike, koji su specifičan oblik obavljanja privredne djelatnosti. Dodatno, postoje kaznene odredbe u zakonu za člana ili akcionara, ukoliko zloupotrijebi društvo, u namjeri da postigne zakonom nedozvoljene ciljeve, postupajući sa imovinom društva kao da je njegova lična imovina, nezakonito raspolaže imovinom u namjeri da sebi ili trećem licu pribavi protivpravnu imovinsku korist - zaključio je Nikolić.

Pobjeda 

Portal Analitika