Odsjek za sumnjive transakcije Uprave za sprječavanje pranja novca (USPNFT), blokirao je tokom prošle godine, 15 sumnjivih transakcija vrijednosti 6,9 miliona eura i 486 hiljada dolara, pokazuju zvanični podaci. Ako se ima u vidu da je Odsjek za analitiku istog organa, privremeno blokirao sumnjive 4 transakcije sa 2,6 miliona eura, onda se dolazi do zaključka da je zbirno Uprava blokirala 19 transakcija sa ukupno 10 miliona eura.
Sudeći prema Izvještaju dostavljenom Portalu Analitika, najviše sumnjivih transakcija je bilo iz tri zemlje Srbije, Rusije i Kipra, budući na razmjenu informacija sa upravama ove tri zemlje.
“Tokom 2014. godine USPNFT je razmijenila ukupno 182 informacije sa stranim finansijsko-obavještajnim službama (FOS). Najveći broj informacija razmijenjen je sa FOS Srbije, Rusije i Kipra. USPNFT je u toku prethodne godine primila 40 zahtjeva od stranih FOS. Najveći broj zahtjeva primljen je od FOS Srbije – 15, Slovenije – 5, Rusije – 4. USPNFT je u 2014. godini uputila 142 zahtjeva stranim FOS, najviše FOS Rusije – 16, Kipra – 13 i Srbije – 10. Zahtjevi poslati stranim FOS odnosili su se najčešće na predikatna krivična djela zloupotreba službenog polozaja, zloupotreba ovlašćenja u privredi, kriminalno udruživanje, neovlašćena prodaja i stavljanje u promet opojnih droga, nelegalno klađenje putem interneta i prevara. Pored toga, zahtjevi primljeni od stanih FOS odnosili su se najčešće na predikatna krivična djela nezakonito prisvajanje drzavne imovine, neovlašćena prodaja i stavljanje u promet opojnih droga, utaja poreza, korupcija”, piše u izvještaju.
Shodno organizaciji posla, u Odsjeku za sumnjive transakcije vrši se obrada predmeta za koje se podaci i informacije obezbjeđuju iz Odsjeka za analitiku, Odsjeka za međunarodnu i unutrašnju saradnju, kao i Odsjeka za kontrolu obveznika. - zakonskih obveznika - nadležnih državnih organa i - drugih relevantnih činilaca od kojih se mogu dobiti korisni podaci značajni za rad USPNFT.
Pranje novca preko banaka, tržišta nekretnina, kockarnica: Poznato je da su djelatnosti, koje su na bazi dosadašnjeg iskustva i iskustva drugih zemalja procijenjene kao oblasti sa visoko izraženim stepenom rizika sa aspekta pranja novca su bankarski sektor , tržište nekretnina , tržište kapitala, tržište luksuznih roba, kockarnice, osiguranje, investiciona izgradnja, uvozno-izvozni poslovi, turizam i ugostiteljstvo.
Kada se govori o tipologijama u bankarskom sektoru kao sektoru koji predstavlja najveći rizik za 'transformisanje i ubacivanje prljavog novca' u legalne tokove izdvajaju se transakcije sa offshore kompanijama i destinacijama, kao i zemlje poznate po jako izraženoj zaštiti bankarske tajne (Poreski rajevi).
“ Osnov za realizaciju transakcija su najčešće zajmovi koje offshore kompanije daju pravnim licima u Crnoj Gori. Često su to pravna lica čiji su osnivači te offshore kompanije ili nerezidentna fizička lica, ali česti su i slučajevi kada nema očigledne poslovne saradnje odnosno povezanosti. Za jedan broj ugovora postoji sumnja da su fiktivni prema načinu pisanja, greškama i nelogičnostima u ugovorima koji ukazuju na sumnju da su pisani samo da bi se zadovoljila forma i procedura koju banka zahtijeva prilikom realizacije transakcija. Transferi novca se realizuju iz instranstva po osnovu zajma i odmah nakon toga ta ista sredstva se transferišu po istom osnovu drugom povezanom pravnom licu, a da na računu pravnog lica praktično nije ni bilo drugog ostvarenog prometa. Nakon ostvarenih transfera, ovlašćena lica navedenih pravnih lica vrše gotovinsko podizanje sredstava bez jasnih osnova ili navodeći osnove koji nemaju jasnu ekonomsku logiku”, zaključuje se u Izvještaju.
P.Z.