Projekat finansira Evropska unija iz Instrumenata pretpristupne pomoći (IPA 2007-2013) u okviru Programa prekogranične saradnje Crna Gora-Bosna i Hercegovima u iznosu od 198.962.000 eura.
Glavna aktivnost je organizovanje dva sedmodnevna omladinska kampa za 80 učenika srednjih škola iz Crne Gore i BiH, gdje će učesnici slušati o važnosti prevencije, i ojačati socijalne i životne vještine, kako bi se razvila mreža antidop ambasadora.
Kampovi će se održati u julu i avgustu u Crnoj Gori i u BiH, a stečeno znanje polaznici kampa će prenosti na svoje vršnjake u cilju promocije zdravih stilova života.
Jovan Bulajić, izvršni direktor NVO Preporod, kazao je na današnjem predstavljanju projekta da ta organizacija skoro deceniju vodi borbu protiv ove opake bolesti, te da će sada, kroz prekograničnu saradnju, pokušati da mladima ukažu na velikom značaju koji ima prevencija. Dodatno, kroz projekat se želi podići svijest o prisutnosti droga na tržištu, a što znači da će se i roditelji uključiti u misiju, kako bi mogli zaštiti djecu i djelovati preventivno.
-Danas niko ne može reći da nas je droga zaobišla, kada sve vrijeme pratimo preko medija vijesti o zaplijeni droge, i kada socijalna situacija zamagljuje mlade. Takođe, i na internetu se mogu pronaći sajtovi koji vas uče kako se sadi, zaliva, kida marihuana, istakao je Bulajić, dodajući da se situacija usložnjava tim prije što svjetske zvijezde konstantno promovišu konzumiranje psihoaktivnih supstanci.
Najmanje 200 roditelja će unaprijediti svoje vještine kroz 40 radionica koje će voditi eksperti. Roditelji će povećati nivo znanja po pitanju zloupotreba droga i dodatno razviti roditeljske vještine.
-Stvaranje antidop mreže ambasadora pomoći će u objašnjavanju mladima o štetnosti supstanci, a koje će oni dalje prenositi svojojoj generaciji, dodao je Bulajić.
Po prvi put biće primjenjen edukativni program “Unplugged - Imam stav”, kojim se povećava broj mladih koji šire svijest o zloupotrebi droge i pomaže da se izbore sa novim izazovima.

Samir Ibišević, predsjednik Udruženja PROI iz BiH istakao je na današnjoj pres konferenciji da borba protv zavisnosti ne poznaje granice, a ovaj projekat omogućiće da se iskoriste zajedničke snage i vještine kako bi se mladi zaštitili i spriječili u zloupotrebi droga.
-Prepoznali smo da je primarna prevencija jako bitna. Pokušaćemo da neke stvari uradimo drugačije. Sigurno ste upoznati sa različitim projektima, ali mogu tvrditi da je ovo prvi put da program ima naučno uporište, koje daje rezultate, kazao je Ibišević.
Primarna prevencija se temelji na tome da se mladi ljudi edukuju kako bi bili sposobni da odgovore svi izazovima koji dovode zloupotrebe.
-Da bi mladi prenosili znanje, naši edukatori proći će kroz rigoroznu pripremu i svi materijali će biti dostupni našim učesnicima. Kroz formiranje mreže antidop ambasadora mi ćemo nastojati da radimo sa njima kroz druge projekte, kroz sve faze odrastanja, da bi oni mogli nastaviti dalje i edukovati mlađe kolege. Jer, najefikasnija edukacija je vršnjačka edukacija, dakle, koja dolazi od mladih ljudi, objasnio je Ibišević.
Aleksandar Radinović, direktor JU za smještaj, rehabilitaciju i resocijalizaciju korisnika prishoaktivnihsupstanci - Kakaricka gora, koja je koaplikant u ovom projektu, kazao je da je borba dugotrajan process, koji zahtijeva multisektorski pristup i uključivanje javnog i NVO sektora.
-Koliko god da angažujemo kapacitete, ta borba će iziskivati dodatne napore. Ovaj projekat je još jedan korak naprijed u borbi protiv bolesti koja je veoma zastupljena. Očekujem da ćemo uticati na kolektivnu svijest i podići svijest o štetnosti droga, istakao je Radinović.
JU Kakaricka gora već drugu godinu sprovodi akciju “Otvori oči - ti biraš”, gdje njihovi stručnjaci obilaze srednje škole i govore o životnim pričama njihovih korisnika.
-Mi ćemo steći nova, dragocjena iskustva na polju preventivne aktivnosti koji će vremenom dobiti novi pristup, istakao je Radinović i dodao da ta ustanova želi da proširi saradnju sa drugim nevladinim organizacijama iz čitave zemlje.
Jasna Sekulić, načelnica Odjeljenja za droge u Ministarstvu zdravlja Crne Gore, kazala je na predstavljanju projekta da će Ministarstvo pomoći u ovom projektu, sa svim raspoloživim sredstvima, te da može pružiti stručnu pomoć, budući da su nosioci izrade Strategije za spriječavanje zloupotreba droga 2013 - 2020 sa pratećim akcionim planovima koji se realizuju već dvije godine sa velikom uspješnošću.
-Ministarstvo zdravlja želi dati podršku ovom projektu prekogranične saradnje koji se finansira značajnim sredstvima iz fondova EU. U posljednjih par godina Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo zdravlja su nosioci određenih aktivnosti koji imaju za cilj uvodjenje standarda kvaliteta u svim projektima koji se realizuju u državi, kazala je Sekulić.
Za učestvovanje u kampu mogu aplicirati učenici prvog i drugog razreda srednje škole, iz opština koje su naznačene na sajtu.
Aplikanti će morati da preko pisanja eseja ili fotografije ilustrovati zašto žele da se prijave za kamp.
Učešće u kampovima je besplatno.
Prijavljivanje za učestvovanje u kampovima može se vršiti na veb stranici www.antidopambasadori.org.