U nastavku Konferencije o Zapadnom Balkanu održanom u Berlinu 28. avgusta 2014, te ministarskih sastanaka zapadnobalkanske šestorke održanih 23. oktobra u Beogradu i 25. marta u Prištini, mi, premijeri zapadnobalkanskih država okupljeni u Briselu 21. aprila, u prisustvu evropskog komesara za susjedsku politiku i proširenje, evropskog komesara za saobraćaj i generalnog sekretara Savjeta za regionalnu saradnju, potpisali su zajedničko saopštenje kojim, kako navode, potvrđuju da su "posvećeni povezivanju, dobrosusjetskim odnosima, regionalnoj saradnji i evropskoj integraciji".
- Izražavamo snažnu privrženost „berlinskom procesu“ i ostajemo usredsređeni na to da da na samitu u Beču 27. avgusta 2015. omogućimo postizanje konkretnih rezultata zasnovanih na pojedinačnim investicionim projektima. Prepoznajemo da je bolje povezivanje unutar regije kao i unutar Evropske unije ključni činilac privrednog rasta i rasta zaposlenosti na Zapadnom Balkanu. Prihvatamo da ovoj našoj zajedničkoj ambiciji osiguramo našu ličnu posvećenost i liderstvo - navodi se u zajedničkom saopštenju.
Dalje se napominje da u Evropskoj uniji glavna saobraćajna mreža povezuje sve glavne gradove Evropske unije, njena glavna privredna središta i najveće luke.
- Jasno nam je da će njeno širenje na Zapadni Balkan ubrzati naše politike i regulatorne reforme i usredsrediti napore i investicije na ključne koridore i međusobne veze. Dogovorili smo se o Glavnoj saobraćajnoj mreži koja je data u priloženoj tabeli. Pored toga, željeznički Koridor VIII će biti u razmatranju što će podrazumijevati i moguće finansiranje pripremnih studija, detaljnih trasa, projekata i istražnih radova u cilju njegovog uključivanja u Glavno saobraćajnu mrežu prilikom narednog razmatranja „TEN T-a“ - stoji u saopštenju.
Takođe se navodi da prihvatamo da Nacionalni investicioni odbori bez odlaganja uspostave zajedničko pripremanje prioritetnih investicija kao preduslov za dobijanje podrške iz IPA II za investiranje i kofinansiranje.
- Priprema projekata treba da odražava činjenicu da su Projekti od interesa za energetsku zajednicu (Projects of Energy Community Interest – PECI) važan dio naše agende povezivanja. Obavezujemo se da identifikujemo i bez odlaganja preduzmemo sve relevantne mjere kao što su regulatorna pitanja, pojednostavljenje procedura prelaska granica, što bi moglo stvoriti neposrednu korist od povezivanja zapadnobalkanske šestorke i to po razumnoj cijeni - stoji u saopštenju.