To je kako piše Dan, Lukšić rekao tokom sastanka sa njemačkim ministrom spoljnih poslova Frankom Valterom Štajnmajerom.
Podgorički Dan je danas objavio povjerljivu depešu crnogorske Ambasade u Berlinu koja je u Ministarstvu vanjskih poslova primljen 25. marta, a zaveden je pod brojem 06/3 516/7. Potpisala ga je ambasador Crne Gore u Njemačkoj Vera Joličić Kuliš.
Crnogorski šef diplomatije se 24. marta u Berlinu sastao sa njemačkim kolegom Frankom Valterom Štajnmajerom, savjetnikom kancelarke Angele Merkel za spoljnu i bezbjednosnu politiku Kristofom Hojzgenom, a kratko i sa izvršnim direktorom Istočnog odbora njemačke privrede Reinerom Linderom.
U depeši se navodi da je Štajnmajer izrazio zadovoljstvo posjetom Lukšića, i u tom kontekstu ponovio izraze respekta prema poziciji Crne Gore, zbog stalne podrške evropskoj i evroatlantskoj politici.
Lukšić je ukazao da je Berlinski proces pokazatelj posvećenosti Savezne vlade regionu i njegovom daljem evropskom integracionim putu. Saglasan je da je ruski pritisak prisutan, ali ne i dramatičan, niti ugrožava našu bezbjednost, kao u slučaju baltičkih zemalja, Gruzije ili Moldavije, već više na nivou propagande, koja se ispoljava kroz brojne strukture, bilo da je riječ o dijelu opozicionih političkih partija koje se protive Vladinoj politici pristupanja NATO-u, djelovanju Srpske pravoslavne crkve, ili raznim operativnim aktivnostima određenih nevladinih organizacija konstatuje se u tekstu diplomatske depeše.
U tom dijelu, kako se navodi u dokumentu ambasade u Berlinu, Lukšić je tokom sastanka sa Štajnmajerom naglasio da, za razliku od članstva u EU koje, uz sve političke stranke, podržava i dvije trećine stanovništva, to nije slučaj s NATO integracijama.
„Što je upravo posljedica djelovanja i širenja „anti-natovskih poruka” ovih aktera. Na interesovanje ministra Štajnmajera o ekonomskom uticaju Rusije, ministar ga je informisao, mada je i taj broj u padu“, istaknuto je u tekstu depeše koja je sačinjena 25. marta i u arhivi ambasade zavedena pod brojem 0115/50-4.
Prema toj depeši, Štajnmajer je rekao da u odnosu na NATO, koje je, kako je naglasio, „najvažnije pitanje za nas” Njemačka pažljivo prati proces, i da su u Crnoj Gori dosta uradili”.
On je podsjetio da treba objasniti zašto Gruzija (u kojoj je neupitna podrška za NATO članstvo) iz nekih drugih razloga ne može biti primljena, dok s druge strane Crna Gora, u kojoj manji procenat populacije podržava tu ideju, ostvaruje uslove za prijem. Štajnamjer je naveo da postoje realne šanse da se vrednuje progres Crne Gore na ministarskom sastanku, koji se očekuje u decembru ove godine.
Po depeši, Lukšić je prenio uvjeravanja da će Vlada ispunjavati sve obaveze i u narednom periodu.
Kako se navodi, u fokusu sastanka sa Kristofom Hojzgenom bilo je pitanje NATO integracija. Savjetnik kancelarke Merkel je rekao da upućivanje poziva u decembru vidi kao dobru ideju, ali da treba razmisliti šta se može uraditi u pravcu povećanja javne podrške toj integraciji.
„Lukšić je u tom kontekstu i na interesovanje, sagovornika upoznao sa aktivnostima različitih faktora uticaja, u prvom redu Ruske Federacije koja svojom propagandom, koristeći različite kanale komunikacije, pokušava da utiče na nivo javne podrške NATO članstvu u našoj zemlji. Takođe, kazao je da pitanje Sutorine pokrenuto od nekih krugova iz BiH može biti protumačeno kao pokušaj djelovanja iz pozadine. U vezi proslave 9. maja u Moskvi i na upit Hojzgena da na kom nivou će biti zastupljena Crna Gora, Lukšić je odgovorio da je to još otvoreno, ali da bi od pomoći bio jedinstven i koordiniran stav EU po ovom pitanju“, ocjenjuje se u diplomatskoj depeši.
Navodi se da je Hojzgen kazao da će Njemačka učiniti sve što može po pitanju podrške, ako „nastavite ovim putem”.