Društvo

JOKSIMOVIĆ: U Bokokotorskom zalivu nestaju stare vrste riba

Posljednjih godina u Bokokotorskom zalivu se događaju promjene eko sistema, uz pojavu tropikalizacije Jadrana što ukazuje da su neke vrste riba, koje nijesu naseljavale sjeverni dio Mediterana polako počele da ulaze u njega.
JOKSIMOVIĆ: U Bokokotorskom zalivu nestaju stare vrste riba
Portal AnalitikaIzvor

Ovo je povodom Međunardonog dana planete Zemlje za Skala radio izjavio dr Aleksandar Joksimović, šef laboratorije za ribarstvo i ihtiologiju kotorskog Instituta za biologiju mora.

“Osim prirodnih fenomena, čovjek i sve njegove aktivnosti na obali utiču na stanje biodiverziteta mora u zalivu. Mnogo se gradi i velike količine građevinskog i ostalog  materijala završava u more sa obale, posebno poslije kiša”, objašnjava Joksimović.

Na naše pitanje kojih je vrsta riba manje u zalivu, Jokismović je odgovorio da od tradicionalnih riba koje su se vjekovima lovile u Boki, manje je srdela, inćuna, gavica, a intenzitet ribolova je mnogo veći.

Trudimo se da zaštitimo ove vrste, baš kao i tradicionalne ribarske alate koji u Boki Kotorskoj datiraju iz XII vijeka.

Ribarski alati treba da budu ekološki održivi, što znači da će lov biti zabranjen na mjestima gdje postoje tzv. livade morskih trava, a oka na kraju mreža moraju biti veća, rekao je Joksimović.

“Nove vrsta riba koje se primjećuju u zalivu, poput strijelke ili zubatice nekada su bile jako rijetke i naseljavale su samo ušće Bojane. Promjena temperature mora uslovila je da se ova riba proširi. Veoma je agresivna i veliki je predator i desetkuje ulove cipola. Pojava novih vrsta invazivnih riba stvara socio-ekonomske probleme i narušava sklad tradicionalnog ribarstva. Stoga, posebno nauka mora da se pozabavi time  kako se pomenute vrste mogu loviti i kako mogu  biti predmet ribarstva”, navodi on.

“U nekoj mjeri sam po sebi eko sitem mora može da se izbori i izvši prirodno prečišćavanje, ali je od posebne važnosti izgradnja kanalizacionog i sistema za prečišćavanje otpadnih voda koji se radi u Bokokotorskom zalivu, što u najvećoj mjeri doprinosi da voda u zalivu bude čista. Morski eko sistem je velika dinamična sredina koja se mijenja iz godine u godinu, pod uticajem prirode, ali i čovjeka. Zato ga nauka mora registrovati i pratiti”, poručio je Joksimović. (Skala radio)

Portal Analitika