Društvo

AEM organizovao skup o unaprjeđenju slobode izražavanja i informisanja u medijima

Na inicijativu Agencije za elektronske medije (AEM) Crne Gore, Savjet Evrope je juče organizovao skup posvećen praksi i izazovima u određivanju balansa između prava na privatnost i poštovanje dostojanstva, sa jedne strane i prava javnosti da zna i slobode medija (izražavanja), sa druga strane. Skup je održan u Podgorici, u okviru projekta “Unaprjeđenje slobode izražavanja i informisanja i slobode medija u Jugoistočnoj Evropi”.
AEM organizovao skup o unaprjeđenju slobode izražavanja i informisanja u medijima
Portal AnalitikaIzvor

Cilj jednodnevne radionice, kako je saopšteno iz Agencije za elektronske medije, bio je da unaprijedi znanja i razumjevanje uloge različitih aktera (mediji, vlada, parlament, regulatorna i samoregulatorna tijela, civilno društvo) u procesu implementacije standarda i razvoja dobre prakse u radu medija ili ostalih faktora koji saglasno svojim nadležnostima, pravima i obavezama mogu doprinijeti unaprjeđenju situacije u ovoj oblasti.

„Motiv za organizovanje jučerašnjeg skupa, kojim je nastavljena uspješna saradnja Agencije za elektronske medije i Savjeta Evrope, jeste porast broja slučajeva koji pokazuju nedostatak (dovoljnog) razumijevanja i odgovornosti medija da postignu i ne ugroze balans među dva seta prava koja mediji treba da poštuju i štite“, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

Pored predstavnika Agencije za elektronske medije i Savjeta Evrope, na skupu su učestvovali renomirani međunarodni eksperti iz oblasti medija, predstavnici parlamentarnih odbora i Ministarstva kulture i predstavnici civilnog sektora.

Bolgarka Benko iz Evropskog suda za ljudska prava govorila je na temu slobode izražavanja i prava na privatnosti, sa posebnim osvrtom na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava kad je riječ o primjeni članova 8 (pravo na privatnost) i 10 (sloboda izražavanja).

Predavač Fakulteta političkih nauka u Beogradu i ekspert Savjeta Evrope, Jelena Surčulija-Milojević predstavila je ulogu različitih aktera u oblasti medija u kontekstu implementacije evropskih standarda.

Uvodničar u diskusiju na temu balansa između slobode izražavanja i prava na privatnost bila je izvršna direktorka NVO Akcija za ljudska prava Tea Gorjanc-Prelević, koja je govorila o razlici između klevete i objektivnog izražavanja i kritike, na primjerima iz crnogorske medijske prakse. Ona je ukazala na konkretna rješenja u zakonskom okviru koja bi trebalo revidirati kako bi se on unaprijedio u pravcu jasnije i dosljednije primjene stadnarda i prakse.

Na skupu je bilo riječi i o kodeksu novinara, onlajn medijima, zaštiti ličnih podataka u medijima, samoregulaciji i medijskoj pismenosti.

Portal Analitika